Krok drugi : pozbądź się negatywnych emocji

 

Wyzbycie się negatywnych emocji nie jest najłatwiejsze. Jednak kiedy spojrzymy na nie „na chłodno” i z dystansem, wydają nam się one przesadzone i nielogiczne. Spróbujmy więc teraz rozprawić się z negatywnymi emocjami z poprzedniego wpisu i  rozumujmy logicznie:

 Francuski jest trudny:

To nie jest właściwe myślenie. Żaden język nie jest trudny. Powiedz sobie, że francuski jest łatwy, ale potrzebujesz trochę czasu, zanim zaczniesz w nim mówić. Staraj się codziennie trochę poprawiać. Te małe ulepszenia połączą się i przyczynią do zauważalnej oprawę w ciągu kilku miesięcy. Metoda małych kroków do sukcesu odpowiada japońskiej technice Kaizen.

Nie jestem dobry/a z francuskiego/ Robię zbyt wiele błędów, kiedy mówię po francusku:

Jesteś zdecydowanie lepszy/a niż myślisz. Często otrzymuję wiadomości od osób uczących się: „Mój francuski nie jest dobry, popełniam zbyt wiele błędów”. A tymczasem ich maile są bardzo dobrze napisane i zawierają niewiele błędów. Więc nie należy nastawiać się negatywnie, myśląc, że ma się zły poziom. Pamiętaj, że nadal musisz pracować, ale ciesz się, że osiągnąłeś/aś poziom, na którym jesteś dzisiaj. Kiedy piszesz lub mówisz, nie bój się popełniać błędów.

Nie mogę nauczyć się francuskiego:

Dlaczego nie możesz nauczyć się francuskiego? Jesteś inteligentną, ciekawą i niezależną osobą. Nauczyłeś/aś się mówić w swoim ojczystym języku, nauczyłeś/aś się swojego fachu, na pewno wiesz, jak robić wiele rzeczy, studiujesz, chodzisz do szkoły i na różne kursy. Jeśli zdecydujesz się na naukę francuskiego i użyjesz do tego odpowiedniego systemu, odniesiesz sukces.

Francuski jest nudny:

Ta negatywna myśl wynika z faktu, że wiele lekcji francuskiego jest rzeczywiście nudnych. Ale język francuski sam w  sobie nie jest nudny. Niektóre lekcje, owszem, są nudne, niektórzy nauczyciele też tacy bywają, egzaminy z francuskiego są nudne, ale język francuski nie. Język ten jest używany przez miliony ciekawych ludzi na całym świecie do komunikacji i wymiany pomysłów, które wcale nie są nudne. Skup się więc na autentycznym i interesującym języku francuskim, a przekonasz się, że język francuski jest piękny i wcale nie jest nudny.

Jeśli popełnię błędy, inni będą się ze mnie śmiać:
 

Na całym świecie są ludzie niemili. Będą się z Ciebie śmiać, jeśli popełnisz błędy. Ale ci ludzie przecież stanowią mniejszość. Większość ludzi nie będzie się z Ciebie śmiać, jeśli popełnisz błędy. Frankofoni będą raczej szczęśliwi, że podejmujesz wysiłek, aby nauczyć się ich języka. Jeśli popełnisz błędy, nie będą się z Ciebie śmiać. Jeśli ktoś śmieje się z Ciebie w takiej sytuacji, zignoruj ​​go, taka osoba nie zasługuje na marnowanie Twojej energii.

Nauka francuskiego musi być trudna, aby była skuteczna:

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​gdy coś jest trudne i nudne, ludzie się łatwo poddają. Jest zatem jasne, że jeśli Twoja nauka francuskiego jest trudna, to nie jest skuteczna. Musisz więc znaleźć metodę i zasoby, które lubisz. Filmy, pliki audio, ciekawe artykuły… Wszystko to sprawi, że nauka francuskiego będzie ciekawa, łatwa, a przez to efektywna.

Nie da się mówić po francusku automatycznie i bez wysiłku:
 

Przez długi czas myślałam, że nigdy nie będę mogła automatycznie i bez wysiłku mówić po francusku i angielsku. Jednak dzisiaj z przyjemnością ćwiczę te dwa języki na co dzień. Warto więc zdać sobie sprawę, że można bez wysiłku nauczyć się dobrze mówić po francusku.
 
Kiedy myślimy o tych wszystkich negatywnych emocjach w racjonalny sposób, wydają nam się one całkowicie bezpodstawne. Niestety czasami bardziej reagujemy na emocje niż na logikę, dlatego Twój problem emocjonalny może być trudny do rozwiązania. Ale jeśli już wykonałeś/aś trudną część pracy, uświadamiając sobie problem i fakt, że to nie Twoja wina, warto pojść jeszcze dalej i postarać się trwale zniszczyć negatywne emocje.
 
W tym celu proponuję następujące techniki:

Zrelaksuj się

Gdy tylko zaczniesz odczuwać negatywne emocje podczas mówienia, zatrzymaj się, oddychaj i zrelaksuj się. Weź pod uwagę, że jesteś w stanie mówić po francusku. Musisz mieć pewność, że odniesiesz sukces. Pomyśl, że możesz to zrobić. Miej do siebie zaufanie.


Nigdy nie mów „Chciałbym/chciałabym nauczyć się mówić po francusku”,

Raczej powtarzaj:  „Za kilka miesięcy będę mówić po francusku”. Jeśli uważasz, że nie robisz wystarczających postępów lub że nie robisz postępów wystarczająco szybko, nie trać ducha. Pamiętaj, że rozumienie i mówienie są opóźnione od 6 miesięcy do roku.

Nie martw się błędami:

 
Jeśli odezwiesz się i stwierdzisz, że popełniłeś błąd: zignoruj ​​to. Powiedz sobie, że nawet frankofoni popełniają błędy i że nikt nie jest doskonały. Nie bój się popełniać błędów, przecież Ty też w swym ojczystym języku to czynisz. Nie musisz mówić perfekcyjnie po francusku, aby ludzie Cię zrozumieli. Nie trać czasu na myślenie o swoich błędach lub o tym, co myśli o tobie druga osoba.
 
Nie mów zbyt szybko, rób przerwy:
 
Jeśli chcesz coś powiedzieć i nie możesz znaleźć słów, zastanów się. Zastanów się spokojnie, bez paniki. W końcu znajdziesz inne słowa, aby opisać to, co masz na myśli. Często chcemy mówić zbyt szybko. Jeśli zapomnimy jakiegoś słowa, wpadamy w panikę i nie możemy dłużej racjonalnie myśleć.
Nie mów, dopóki nie będziesz gotowy:
 
Wielu popełnia błędy, mówiąc zbyt szybko i ucząc się jeszcze za krótko języka obcego. Jeśli zatem nie jesteś gotowy/wa, istnieje duża szansa, że ​​nie będziesz w stanie dobrze mówić. To tylko potwierdzi twoje negatywne emocje. Dlatego na początku ćwicz samodzielnie francuski. Możesz na przykład ćwiczyć w domu, aby przyzwyczaić się do tego, jak mówisz. Kiedy po raz pierwszy zaczęłam mówić po francusku, moim głównym problemem było usłyszenie mojego głosu w rozmowach z ludźmi. Pomyślałam wtedy: „Co za dziwny głos”, „Mój akcent jest zły”… Możesz uniknąć tych problemów, przyzwyczajając się do słuchania swojego głosu w samotności w domu.
Jeśli mimo to masz złe doświadczenia (na przykład: jeśli ktoś się z Ciebie naśmiewa lub jeśli przemawiasz publicznie...): poświęć trochę czasu, aby zrozumieć, dlaczego tak się stało, wyciągnij wnioski z tego doświadczenia i zapomnij o porażce. Kiedyś musiałam przygotować prezentacje po francusku i przedstawić ją przez 50 osobami. Po kilku zdaniach zapomniałam jednego, kluczowego słowa. Niestety spanikowałem i w końcu musiałam przerwać prezentację (co za porażka!). Później próbowałam zrozumieć, dlaczego doznałam tej porażki (nie zastosowałem się do trzeciej wskazówki
 
Używając tych czterech technik, zniszczysz swoje negatywne emocje. Nie jest to łatwe, ale im więcej ćwiczysz, tym łatwiej będzie. Pełne opanowanie tych technik zajęło mi około sześciu miesięcy. Teraz czuję się znaczniej pewniej, kiedy muszę mówić w obcych językach.

 

 

Ilustracja pochodzi z Peggy und Marco Lachmann-Anke (Pixabay)

O autorze

Obrazek użytkownika Dominika Topa-Bryniarska

Dominika Topa-Bryniarska

Pracuję jako adiunkt w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Humanistyczny). Uczę językoznawstwa i gramatyki. Moje zainteresowania badawcze koncentrują się wokół takich zagadnień jak problemy perswazji i manipulacji, pragmatyka, teoria argumentacji, retoryka i język mediów, które analizuję w oparciu o recenzje filmowe (nomen omen sama je kiedyś pisałam). Hobbystycznie natomiast interesują mnie języki obce, ich podobieństwa, różnice oraz uwarunkowania kulturalno-komunikacyjne. I o tym m.in. będzie w moim blogu.

Wpisy: 42

Najpopularniejsze wpisy autora

11.04.2017

Efektywnie i efektownie

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
06.09.2017

Nauka w kontekście

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
26.09.2017

Jak opanować gramatykę

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
29.03.2017

Jak się nie uczyć języka obcego

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
26.10.2017

Zanurzenie w języku

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
09.01.2017

Jak zrobic coś z niczego, czyli o nauce języków przy braku czasu

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia

Najpopularniejsze wpisy autora

16.10.2022

Na zakończenie…i kontynuację

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
25.07.2022

Jak zwalczyć słomiany zapał, czyli o organizacji czasu na naukę

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
15.12.2021

Autorski poradnik mówienia w języku obcym. Szczęśliwa siódemka (część 8)

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
01.08.2021

Autorski poradnik mówienia w języku obcym. Jak zdobyć sprzymierzeńca? (część 6)

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
25.06.2021

Autorski poradnik mówienia w języku obcym. Jak pokonać wroga? (część 5)

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia