Jesteś tutaj

Smutna dziewczyna siedzi sama w szkolnej ławce
26.05.2022

Co trzecia młoda osoba nie czuje się w szkole bezpieczna

Badania przeprowadzone w 13 krajach Europy i Azji pokazują, że duża część nastolatków odczuwa zagrożenie i niepokój, kiedy jest w szkole. Badania w postaci ankiety wypełniło w sumie 21 688 uczniów w wieku od 13 do 15 lat. Ankietę wypełniali uczniowie w Finlandii, Norwegii, Litwie, Grecji, Indiach, Indonezji, Iranie, Izraelu, Japonii, Chinach, Singapurze, Wietnamie i Rosji.

Odsetek osób nie czujących się bezpiecznie w szkole w poszczególnych krajach był bardzo odmienny: u dziewczynek...

Okładka książki: Joanna Godawa, Zielona inkluzja, czyli o relacji człowieka z przyrodą, outdoor education i leśnej bajce (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2021)
17.05.2022

Bajki do zadań specjalnych

Narzędziem, które może wspomóc ten trudny przekaz, są bajki terapeutyczne. Coraz częściej i chętniej sięgają po nie dorośli. Dr Joanna Godawa, adiunkt z Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Śląskim, jest pedagogiem i arteterapeutką, a także autorką bajek i opowiadań terapeutycznych.

Bajki terapeutyczne

Bajki towarzyszą nam przez całe życie, choć nie zawsze uświadamiamy sobie ich terapeutyczne działanie. Unieruchomionemu w szpitalnym...

pięcioro dzieci biegnie z balonami
04.01.2022

Idea praw dziecka

W czasopiśmie naukowym „Przegląd Badań Edukacyjnych” ukazał się artykuł pt. „Methodology of Modern Research Concerning Childhood – The Perspective of Childhood Studies” autorstwa prof. dr hab. Ewy Jarosz z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zasadnicza teza opracowania mówi o tym, iż nowoczesne badania dotyczące dzieciństwa rozwijają się obecnie głównie na podłożu głębokiego rozumienia idei praw dziecka. Przejawia się to nie tylko w podejmowanej w różnych badaniach...

Strony