Jesteś tutaj

plakat reklamujący 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
17.09.2021

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

To właśnie Rawa stanie się główną osią przestrzeni festiwalowej, która rozciągać będzie się od rynku w Katowicach poprzez ulicę Teatralną, bulwary Rawy i tereny pobliskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego aż po budynek Wydziału Prawa i Administracji. 

W sobotę 9 października odbędzie się uroczysta gala otwarcia 5. ŚFN.
W niedzielę 10 października przybyłej na ŚFN publiczności zostanie zaoproponowany szeroki wachlarz wielu ciekawych wykładów, warsztatów, stanowisk pokazowych,...

Abstrakcyjna grafika ołówkowa. Grafika towarzysząca nagrodzie Breakthrough Prize w dziedzinie nauk o życiu.
12.09.2021

Breakthrough Prize 2022

Nagroda nazwana Breakthrough Prize, czyli – w wolnym tłumaczeniu – Nagroda za Przełom – przyznawana jest od dziesięciu lat z inicjatywy grupy bogatych osób (Sergey Brin, Priscilla Chan i Mark Zuckerberg, Yuri i Julia Milner oraz Anne Wojcicki), które same mają naukowe doświadczenie, ich majątki oparte są o ich własne osiągnięcia technologiczne i łączy ich przekonanie, że postęp naukowy jest kluczem dla dobrej przyszłości ludzkości.

„Wiedza jest największą zaletą ludzkości. Określa...

Mikroskopijny widok kryształów na czarnym tle
07.09.2021

Geologia wyjaśnia powstawanie kamieni nerkowych

Wykorzystując geologiczne narzędzia, medycy są w stanie po raz pierwszy zmapować cały proces powstawania kamieni nerkowych. Przy dodatkowym wykorzystaniu przyrządów mikroskopowych oraz urządzeń pozwalających obserwować wzrost kamieni nerkowych w warunkach laboratoryjnych, lekarze mogą być na najlepszej drodze znalezienia sposobu, by powstrzymać lub zatrzymać ich tworzenie się w organizmie.

Kamica nerkowa to niezwykle bolesna dolegliwość pojawiająca się, gdy w moczu powstają...

Strony