Jesteś tutaj

Notozaur (Nothosaurus marchicus) z urazem żuchwy (ok. 245 mln lat temu) | rys. Jakub Zalewski
29.08.2023

Dinozaury też chorowały

Podsumowanie wiedzy o schorzeniach dotykających prehistorycznych mieszkańców naszej planety znalazło miejsce w nowej książce Modern Paleopathology, The Study of Diagnostic Approach to Ancient Diseases, their Pathology and Epidemiology. Autorami publikacji są: dr Dawid Surmik, prof. Bruce M. Rothschild z Carnegie Museum of Natural History oraz dr Filippo Bertozzo z Royal Belgian Institute of Natural Sciences.

– Książka, która ukaże się w tym roku, jest podsumowaniem stanu...

Śmieci palące się na wysypisku | fot. irinacliva - Freepik.com
28.08.2023

Skutki pożarów na dzikich składowiskach odpadów

Palący problem

Zagrożenie związane z pożarami na tzw. dzikich składowiskach odpadów to problem nomen omen palący i w nadchodzących latach z pewnością będzie tylko narastał. Wpływają na to różne czynniki: od wzrastającej ilości produkowanych śmieci przez brak dostępnego miejsca oraz trudności z regularnym monitorowaniem obszarów, na których dochodzi do nielegalnego gromadzenia odpadów po niewystarczające lub czasem zawiłe regulacje prawne.

Ponieważ spalanie...

grupa dzieci i nauczycielka
16.08.2023

Jak wygląda nauczanie języka polskiego za granicą?

W ramach konkursu „Swoboda badań” Inicjatywy Doskonałości Badawczej dr hab. Anna Szafrańska, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przeprowadziła badania dotyczące funkcjonowania pedagogów i pedagożek pracujących poza granicami naszego kraju – w Czechach, Rumunii i Litwie.

Misja – polskość

Naukowczyni początkowo nie zajmowała się pedagogiką międzykulturową. Kiedy zaczynała pracę na Uniwersytecie Śląskim, interesowała...

Strony