Jesteś tutaj

Rozmieszczenie stacji sejsmologicznych UŚ | rys. Maciej Mendecki
18.06.2021

Górny Śląsk jednym z najaktywniejszych sejsmologicznie terenów na świecie

Czarne złoto

Dr Maciej Mendecki, będąc z wykształcenia fizykiem i geologiem, prowadzi badania z zakresu geologii stosowanej. Wspólnie z innymi naukowcami próbuje ujarzmić naturę, wykorzystując wiedzę geologiczną. Głównym zadaniem osób reprezentujących tę dyscyplinę naukową jest poszukiwanie cennych złóż, np. ropy czy gazu, a w przypadku Górnego Śląska – pokładów węgla. Są jednak i tacy, którzy w oparciu o najnowszą wiedzę chcą przeciwdziałać negatywnym skutkom...

Konkurs, okładka książki
21.05.2021

Konkurs

Wraz z Wydatwnictwem Copernicus Center Press przygotowaliśmy dla Was konkurs. Możecie wygrać egzemplarz książki Świat poza fizyką. Powstanie i ewolucja życia Stuarta A. Kauffmana, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Copernicus Center Press.

Do rozdania mamy 12 egzemplarzy książki, z której możecie dowiedzieć...

Katowice - widok z lotu balonem | fot. Mariola Jabłońska
10.05.2021

Nasze płuca stają się składowiskiem odpadów

Pomysł badania składu pyłów mineralnych w otaczającym nas powietrzu pojawił się podczas stypendium Fulbrighta, które prof. Janusz Janeczek odbywał na Uniwersytecie Stanu Nowy Meksyk w USA. Jak podkreśla, miał wówczas przyjemność współpracować z prof. Fransem Rietmeijerem, naukowcem zajmującym się analizą pyłu kosmicznego dla NASA.

– Pomyślałem wtedy, dlaczego nie mielibyśmy przyjrzeć się bliżej pyłom, którymi na co dzień oddychamy – dodaje.

W efekcie wspólnie z prof....

Strony