Jesteś tutaj

Uczestnicy misji w symulowanej bazie kosmicznej Lunares w Pile | fot. archiwum prywatne
27.11.2023

Namiastka kosmosu na Ziemi – badania w misjach analogowych

Weronika Cygan: Na ile analogowe misje mogą być dla nas źródłem wiedzy na temat tego, jak rzeczywiście człowiek będzie zachowywał się w kosmosie? W końcu baza znajduje się na Ziemi – to musi być czynnik, który sprawia, że uczestnicy mimo wszystko czują się dużo bezpieczniej, niż gdyby faktycznie zostali odcięci całkowicie od wsparcia z zewnątrz, co z pewnością czeka przyszłych kolonizatorów Marsa.

Agnieszka Szczotka: Tak, zdecydowanie jest to czynnik, który ma duże...

Pejzaż miejski z błyskawicami, które wydobywają się z nieba
16.10.2023

Laser jako nowatorski piorunochron

W samym sercu burzy, która na niebie rysuje malowniczy krajobraz piorunów, zespół naukowców pracuje nad innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie ochrony odgromowej. W eksperymencie, który miał miejsce na górze Säntis w Szwajcarii, wykorzystali oni potężne wiązki lasera do kontroli ścieżki, którą błyskawica obiera od chmur do ziemi.

Tradycyjna metoda ochrony przed piorunami oferuje skuteczną ochronę, lecz ograniczoną w zakresie bliskiej odległości. Odkrycie, które miało miejsce na...

panorama Chicago o zachodzie słońca
01.10.2023

Strategie obniżania temperatury w mieście - dachy budynków

Miasta nazywane są przez klimatologów wyspami ciepła. Obszerne betonowe powierzchnie, czarny asfalt, miejskie korki i budynki z cegły i stali – to wszystko sprawia, że miasto zbiera i zatrzymuje ciepło, co sprawia, że w gorące dni temperatura jest tam znacznie wyższa niż na innych terenach.

Wraz ze zmianami klimatu problem staje się coraz dotkliwszy. Osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie miast podejmują różne działania, które zmierzają do złagodzenia sytuacji. Jedna ze...

Strony