Jesteś tutaj

Materiały fotoluminescencyjne | fot. Małgorzata Kłoskowicz
27.12.2024

Stan wzbudzony pod kontrolą

– Jednym z największych wyzwań współczesnej chemii jest świadome projektowanie i otrzymywanie materiałów molekularnych, które mają ściśle określone właściwości fizyczne i chemiczne. Jest to ważne przede wszystkim ze względu na różne interesujące nas praktyczne zastosowania – mówi prof. dr hab. Barbara Machura, chemiczka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jak dodaje, jest to szczególnie trudne w przypadku związków fotoluminescencyjnych, którymi zajmuje się wraz ze swoim zespołem: –...

Fioletowa plansza z napisem 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice
29.11.2024

8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Tegoroczna odsłona wydarzenia będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Ósma edycja ŚFN po raz kolejny dostarczy Wam niesamowitych wrażeń! W trakcie trzech festiwalowych dni będziecie mogli odkrywać fascynujące naukowe tajemnice i zdobywać wiedzę z różnych dziedzin. Udział w Festiwalu to również niepowtarzalna okazja, by spotkać wiele inspirujących osobistości ze świata nauki.

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie...

Przykład kreślenia zespołu znaków ki przez Jacka Malczewskiego | fot. Olivia Rybak-Karkosz
26.11.2024

Badania rodzinnych podobieństw grafizmów

Celem projektu realizowanego przez badaczkę z UŚ było potwierdzenie zasadności prowadzenia badań dotyczących rodzinnych podobieństw grafizmów.

– To jeden z problemów identyfikacyjnych, na który natrafiają biegli w badaniach pisma ręcznego – mówi naukowczyni. – Może on prowadzić do różnych błędów i stwierdzenia, że autorem danego podpisu jest nie ta osoba, która rzeczywiście mogła go wykonać.

Rodzinnymi podobieństwami grafizmów w piśmie ręcznym zajmował się śp. prof. Tadeusz...

Strony