Autorski poradnik mówienia w języku obcym. Jak zdobyć sprzymierzeńca? (część 6)
Krok trzeci: zbuduj nowe, pozytywne emocje
Zniszczenie negatywnych emocji to bardzo ważny krok w przełamywaniu barier w mówieniu w języku obcym. Niestety to nie wystarczy. Należy bowiem także budować pozytywne emocje, aby mogły zastąpić te negatywne. Ten etap jest jednak na szczęście łatwiejszy niż poprzedni (zob. wcześniejszy post). Dlatego też, jeśli dotarłeś/aś już tak daleko, to znaczy, że prawie wygrałeś/aś. A oto kilka prostych wskazówek, pomagających budować pozytywne emocje:
Pasjonuj się, tym, co robisz
Jeśli nie lubisz języka francuskiego, nie ucz się go. Bardzo trudno jest poświęcać czas czemuś, co nas nie interesuje. Musisz zatem zadać sobie pytanie: „Czy naprawdę chcę się uczyć francuskiego?” "A jeśli tak, to dlaczego? ”. Jak widać, pasja i entuzjazm są bardzo ważne. Trzeba lubić język, którego się uczysz, trzeba interesować się np. różnymi kulturami frankofońskimi... Z tego właśnie powodu, ważne jest czytanie i słuchanie PRAWDZIWEGO francuskiego. Jeśli słuchasz „sztucznego” francuskiego, tj. używanego w wielu nienaturalnych metodach uczenia się, nie będziesz w stanie stać się pasjonatem. Twój mózg po prostu „odmówi” nauki francuskiego, bo nie będzie dostatecznie do niej zachęcony. Jak najczęściej staraj się więc czytać artykuły, które Ci się podobają, np. o francuskim winie, francuskich postaciach, życiu we Francji... Jeśli zatem będziesz czytać czy słuchać artykuły, które Cię interesują i to w autentycznym francuskim, będziesz zmotywowany/a do nauki. Jest to tym istotniejsze, że musisz uczyć się codziennie, by opanować język i zauważyć postęp. Bądź więc pasjonatem, zainteresuj się językiem i ciesz się jego nauką. Kiedy będziesz miał coś powiedzieć w danym języku, bądź pozytywnie nastawiony/a i dumny/a z wyrażania siebie właśnie w tym języku. Wszystkie te pozytywne emocje pomogą Ci mówić w sposób naturalny, automatyczny i bez wysiłku.
Bądź zmotywowany
Aby być zmotywowanym/ą, musisz mieć cel. Dlatego w moich pierwszych postach tego autorskiego poradnika, zapytałam, dlaczego chcesz uczyć się francuskiego. Czy po to, by studiować lub pracować we Francji? A może chcesz odwiedzić kraj francuskojęzyczny? Chcesz wejść w relacje biznesowe z Francją?...
Bez względu na powód, posiadanie celu zmotywuje Cię do pracy z językiem. Pomyśl więc o tym celu, gdy nie masz ochoty pracować nad swoim francuskim. Jeśli któregoś ranka nie będzie Ci się chciało słuchać podcastów, artykułu audio czy przeczytać jakiejś informacji po francusku, pomyśl o swoim celu. Zobaczysz, że to pomoże Cię zmotywować. Kiedy będziesz mówić po francusku, zamiast myśleć o swoich błędach, pomyśl o swoim celu. Powiedz sobie, że za każdym razem, gdy mówisz po francusku, pracujesz nad swoim celem. Dlatego ważne jest, abyś nie był nieśmiały/a. Bycie zmotywowanym/ą pomoże Ci ćwiczyć rozumienie i mówienie, by sprawnie mówić po francusku.
Miej pozytywne nastawienie
Jeśli chcesz uczyć się poprzez pozytywne emocje, musisz wypracować w sobie pozytywne nastawienie. Brzmi prosto i oczywisto. I takie jest. W tym celu musisz mieć zaufanie do siebie. Jeśli więc chcesz mówić po francusku, radzę zastosować się do kilku poniższych wskazówek:
o Zanim zaczniesz mówić, powiedz sobie w myślach „Umiem mówić po francusku”, „Mam wystarczający poziom, aby się porozumieć”
o Kiedy mówisz, nawiąż kontakt wzrokowy z drugą osobą
o Podczas rozmowy trzymaj głowę i ramiona wysoko
o Uśmiechaj się, gdy mówisz
o Mów wystarczająco głośno
Znajdź swoją grupę wsparcia
Ważną kwestią jest też, abyś przynależał/a do jakieś społeczności czy grupy osób, które też uczą się tego samego języka, co Ty. Zawsze łatwiej jest uczyć się w grupie niż samodzielnie. Kiedy widzisz, że inni zmagają się z takimi samymi problemami, jak Ty to bardzo pomaga w ich pokonaniu. Ponadto, inni mogą Ci zawsze doradzić. Ty też możesz podzielić się z innymi: mów o swoich sukcesach, opisz swoje problemy. Pozostali członkowie będą Ci pomagać i wspierać Cię. Innym celem społeczności jest posiadanie wzorów do naśladowania. Wzorem do naśladowania jest ktoś, kto kilka miesięcy temu był na Twoim poziomie francuskiego i obecnie jest już na wyższym. Stanowi to bardzo pozytywne przesłanie, ponieważ pokazuje, że można automatycznie i bez wysiłku mówić po francusku. Niezależnie od poziomu, możesz znaleźć osoby, które mówią po francusku lepiej lub gorzej od Ciebie.
Doceń i świętuj swoje postępy
Kiedy robisz postępy (np. zaczynasz mówić, rozumieć trudniejsze artykuły czy podcasty), ciesz się tym i świętuj swoje małe sukcesy. Często niepotrzebnie stresujemy się myśleniem o przyszłości (np. „Chcę mówić po francusku w sposób naturalny”) zamiast cieszyć się teraźniejszością (np.„Mówię po francusku lepiej niż trzy miesiące temu”). Jak tylko zauważysz, że twój francuski jest lepszy niż wcześniej, możesz podzielić się tą radością z innymi (np. na forum). I pamiętaj, bądź z siebie dumny/a, wykonałeś/aś naprawdę dobrą robotę! Takie nastawienie rozwinie i umocni Twoje pozytywne emocje.
Na koniec jeszcze jedna rzecz w ramach podsumowania roli emocji w nauce języków obcych.
Emocje odgrywają bardzo ważną rolę podczas nauki mówienia w języku obcym. Jedną z przyczyn, przez które nie możesz mówić w danym języku, jest to, że masz w sobie zbyt wiele negatywnych emocji. Dlatego musisz zacząć od uświadomienia sobie tego problemu. Następnie możesz zacząć pracować nad zniszczeniem swych negatywnych emocji, by móc w końcu zastąpić je emocjami pozytywnymi.
Ilustracja pochodzi z Peggy und Marco Lachmann-Anke (Pixabay)