Jesteś tutaj

źródło: pixabay.com
13.04.2021

Pierwszy turystyczny lot w kosmos

Dennis Tito urodził się 8 sierpnia 1940 roku w Nowym Jorku jako syn włoskiej rodziny emigrantów. Od zawsze jego pasją była przestrzeń kosmiczna, rakiety i loty poza ziemską atmosferę. W wielu 22 lat uzyskał licencjat z astronautyki i aeronautyki, by rok później znaleźć angaż w amerykańskiej agencji kosmicznej NASA jako inżynier rakietowy (do jego głównych obowiązków należało obliczanie kursów sond marsjańskich „Mariner”).

Dennis, który od zawsze odznaczał się ścisłym umysłem...

źródło: pixabay.com
08.04.2021

Rocznica urodzin Leonarda da Vinci

Leonardo di ser Piero da Vinci urodził się 15 kwietnia 1452 roku we włoskim Anchiano. Na kartach historii Leonardo zapisał się głównie jako człowiek o wybitnej inteligencji i wszechstronnych zainteresowaniach. Mało kto jednak wie, że ten sam Leonardo był przystojnym wegetarianinem kochającym zwierzęta, lubującym się w „jaskrawych” i niestandardowych strojach, którego ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu było przeprowadzanie eksperymentów technicznych.

Nie zachował się żaden...

Trzech mężczyzn z urną wyborczą | fot. ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
08.04.2021

Plebiscyt na Górnym Śląsku – sukces czy porażka?

Plebiscyt, w efekcie którego do Polski włączono obszar stanowiący 1,1% powierzchni państwa, które zaledwie przed trzema laty odzyskało niepodległość, nie był wydarzeniem lokalnym, przeciwnie – wyznaczał przyszłość Rzeczypospolitej, która bez tego skrawka ziemi zdaniem historyka dr. hab. Macieja Fica, prof. UŚ z Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego UŚ byłaby krajem rolniczo-pasterskim.

Po zakończeniu Wielkiej Wojny o losach świata zdecydowali uczestnicy konferencji pokojowej w...

Strony