Jesteś tutaj

zdjęcie noblistki Donny Strickland - siedzi na krześle uśmiechnięta w niebieskiej sukience i swetrze
13.10.2022

Spotkanie z noblistką Donną Strickland

Prof. Donna Strickland, związana od 1997 roku z Uniwersytetem w Waterloo w Kanadzie, będzie gościem Uniwersytetu Śląskiego. W trakcie swojego pobytu wygłosi kilka wykładów oraz spotka się ze wspólnotą akademicką i mieszkańcami regionu. Będzie to okazja do wysłuchania i porozmawiania z osobą, która pchnęła swoją dyscyplinę na dalszy rozwój.

Wizyta noblistki wpisuje się w działania podejmowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024.

24 października

...

30.08.2022

Światowy Dzień Oszczędzania, a także Dzień Rozrzutności


Często zgadzamy się na przechowywanie danych na temat naszych zakupów w zamian za korzyści oferowane dla posiadaczy kart lojalnościowych. Są to dane bardzo cenne. To dzięki analizie tych danych dział marketingu wysyła reklamy spersonalizowane.

Gdy zadzwoni firma telekomunikacyjna ze szczególnie intratną ofertą, oznacza to, że algorytm wskazał właśnie Ciebie jako potencjalną osobę, która chce zrezygnować z usług sieci. Dla firmy bardziej opłacalne będzie zaoferowanie...

czarne tło, na którym widnieje wiele liczb w różnych kolorach
30.08.2022

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Tabliczka mnożenia ma najczęściej postać wypełnionej liczbami kwadratowej tablicy. W każdym polu (poza pierwszym wierszem i pierwszą kolumną) wpisuje się wyniki mnożenia przez siebie odpowiednich liczb.

Ten prosty pomysł zawdzięczamy podobno żyjącemu 2500 lat temu… Pitagorasowi (w niektórych krajach do dziś używa się nazwy tabliczka Pitagorasa).

Wynalazek do najmłodszych nie należy i wydawać by się mogło, że ludzkość wpadła już ma pomysł, jak przyswoić położenie stu wpisanych...

Strony