Gramatyka odgrywa zasadniczą rolę w przyswojeniu solidnych podstaw języka docelowego. Zanim jednak zagłębisz się w jej reguły, musisz najpierw zaznajomić się z gramatykę rodzimego języka, by przypomnieć sobie takie podstawowe pojęcia, jak:
Rzeczownik - może być osobą, miejscem, rzeczą lub pomysłem. Przykłady to: Henry, Londyn, dom.
Przymiotnik - służy do opisu rzeczownika, np.: ładny wazon, profesjonalny wykonawca lub szybka trasa.
Określniki  - czyli zmora uczących się. Do określników zaliczamy rodzajniki oraz  przymiotniki wskazujące typy this/that w angielskim, celui/celle we francuskim czy esta/este w hiszpańskim, ten/tamten w języku polskim. Określniki wyrażają specyfikę rzeczownika, np. jego policzalność lub niepoliczalność.
Przyimek - opisuje związek pomiędzy dwoma lub więcej elementami zdania,  odnosząc się często do czasu  lub przestrzeni. Przykłady przyimków:  około, przed, po, za
Czasownik - opisuje czynność w zdaniu w odniesieniu do czasu i trybu (pytania, rozkazy, zdania twierdzące, tryb dokonany/niedokonany)
Przysłówek - pomaga opisać czasownik, przymiotnik lub inne przysłóki, np. szybko jadł, szła głośno.
Spójnik -  łączy  dwa elementy, niezależnie od tego, czy są poszczególnymi częściami mowy czy pełnymi zdaniami. Przykłady: i, chociaż, ale
Wykrzyknik - słowo, które wyraża emocje i pojawia się najczęściej w języku mówionym, np. Wow!, świetnie!, o!
Wspomniane osiem kategorii ma podstawowe znaczenie dla zrozumienia struktury wielu języków. Zasady gramatyczne są tylko wzorami relacji między tymi kategoriami. Pojawią się w prawie każdym języku, którego się uczysz, chociaż każdy z nich będzie sie różnił. Na przykład rzeczowniki w językach romańskich mają tylko dwa rodzaje: męski i żeński, w języku polskim dochodzi jeszcze rodzaj nijaki. W języku japońskim czasownik nie zmienia się w zależności od tego, kim albo czym  jest podmiot (ja / ty / ona / on ...). W zamian za to zmienia swą formę w zależności od tego, czy zdanie jest twierdzące czy przeczące.

Jak to wszystko okiełznać? Zamiast uczyć się na pamięć formułek i reguł  – przynajmniej do czasu, aż osiągniesz poziom średniozaawansowany – spróbuj nakreślić schemat zdań,  z którymi regularnie się spotykasz w trakcie nauki. Rysowanie schematu zdania  pozwoli Ci na ćwiczenie każdego składnika gramatyki, nie czując przy tym przeciążenia ogromem informacji. Jeśli jednak nadal masz ochotę na klasyczną naukę gramatyki, w porządku. Zacznij od małych porcji. Spójrz na krótką frazę typu: "Zjadłeś makaron" i sprawdź, czy możesz wyróżnić i nazwać części mowy, które wyrażają słowa.
Oczywiście można również ćwiczyć gramatykę przy pomocy fiszek (flashcards) bądź czytania obcojęzycznych artykułów. Jeśli pracujesz z listą słów, sprawdź, czy pamiętasz odmianę czasowników (koniugację) (jestem, był, będzie) i odmianę zaimków oraz rzeczowników przez przypadki (deklinację) (on, jego).


I na koniec warto pamiętać, że gramatyka nie musi być trudna lub odstraszająca . W rzeczywistości, jeśli znasz podstawowe słownictwo, możesz skupić się na tych formach i strukturach, które są Ci najbardziej potrzebne, by juz od początku ćwiczyć mówienie i komunikatywność w języku docelowym. A jak dokładniej z tą komunikatywnością? O tym będzie w kolejnym wpisie.

O autorze

Obrazek użytkownika Dominika Topa-Bryniarska

Dominika Topa-Bryniarska

Pracuję jako adiunkt w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Humanistyczny). Uczę językoznawstwa i gramatyki. Moje zainteresowania badawcze koncentrują się wokół takich zagadnień jak problemy perswazji i manipulacji, pragmatyka, teoria argumentacji, retoryka i język mediów, które analizuję w oparciu o recenzje filmowe (nomen omen sama je kiedyś pisałam). Hobbystycznie natomiast interesują mnie języki obce, ich podobieństwa, różnice oraz uwarunkowania kulturalno-komunikacyjne. I o tym m.in. będzie w moim blogu.

Wpisy: 42

Najpopularniejsze wpisy autora

11.04.2017

Efektywnie i efektownie

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
06.09.2017

Nauka w kontekście

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
26.09.2017

Jak opanować gramatykę

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
29.03.2017

Jak się nie uczyć języka obcego

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
26.10.2017

Zanurzenie w języku

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
09.01.2017

Jak zrobic coś z niczego, czyli o nauce języków przy braku czasu

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia

Najpopularniejsze wpisy autora

16.10.2022

Na zakończenie…i kontynuację

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
25.07.2022

Jak zwalczyć słomiany zapał, czyli o organizacji czasu na naukę

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
15.12.2021

Autorski poradnik mówienia w języku obcym. Szczęśliwa siódemka (część 8)

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
01.08.2021

Autorski poradnik mówienia w języku obcym. Jak zdobyć sprzymierzeńca? (część 6)

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia
25.06.2021

Autorski poradnik mówienia w języku obcym. Jak pokonać wroga? (część 5)

Dominika Topa-Bryniarska w blogu: Językownia