Jesteś tutaj

źródło: domena publiczna
31.05.2020

Dzień Bociana Białego

Bocian biały jest być można najbardziej „swojskim”, bliskim nam ptakiem. Kiedy pojawia się na horyzoncie, wiemy że nadeszła wiosna. Tradycja łączy go też z płodnością – w całej kulturze europejskiej, a w Polsce w szczególności powtarza się, że to bociany na swoich długich dziobach przynoszą w zawiniątkach nowonarodzone dzieci. To właśnie z tych dwóch powodów za pewne Dzień Bociana Białego ustanowiono 31 maja, w dzień poprzedzający Dzień Dziecka.

Bocian biały należy do gatunków...

05.05.2020

Okiem eksperta: Koronawirus a ekosystem

Na to pytanie odpowiada dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ, z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, który jako Dyrektor Śląskiego Centrum Wody działającego przy UŚ zastanawia się także, czy obecne wydarzenia przełożą się na poprawę czystości wód w naszym województwie.

Zanieczyszczona woda | fot. pixabay
21.04.2020

Problemy z wodą można rozwiązać

Inne problemy stwarza działalność górnicza powodująca osiadania terenu, co wpływa na występowanie lokalnych podtopień. Jednym z zadań Śląskiego Centrum Wody, jednostki Uniwersytetu Śląskiego, jest poszukiwanie rozwiązań oraz wskazywanie sposobów łagodzenia skutków tych problemów, a także ich eliminacja.

Woda a zmiany klimatu

Potencjał wody był dostrzegany od zarania dziejów. Średniowieczne, ale także wcześniejsze miasta lokowane były w pobliżu rzek i...

Strony