Ochrona środowiska

Sojusz roślin i bakterii w oczyszczaniu ścieków
Pomysł, by wykorzystać organizmy żywe do oczyszczania środowiska, nie jest nowy, a w dodatku kolejne badania pokazują, że – w zależności od wykorzystanego gatunku rośliny i rodzaju bakterii – może to być niezwykle efektywny i bezpieczny sposób radzenia sobie z neutralizowaniem toksycznych substancji trafiających do naszego otoczenia. Wśród osób badających możliwości tego roślinno-bakteryjnego sojuszu jest dr Magdalena Noszczyńska z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, która realizuje projekt pt...

W naszych mózgach jest coraz więcej plastiku
Zespół naukowców z University of New Mexico w Albuquerque (USA) przeprowadził badania pośmiertne mózgów, które wykazały, że maleńkie odłamki i płatki polimerów zaskakująco obficie występują w tkance mózgowej. Wyniki badań dotyczących obecności mikro- i nanoplastików (MNP) w organizmach opublikowali 3 lutego 2025 roku w „Nature Medicine”.
Mikroplastiki są obecne w wodzie, pożywieniu i powietrzu, co sprawia, że nieuchronnie dostają się do naszego ciała. Wcześniejsze badania wykazały...

8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
Tegoroczna odsłona wydarzenia będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.
Ósma edycja ŚFN po raz kolejny dostarczy Wam niesamowitych wrażeń! W trakcie trzech festiwalowych dni będziecie mogli odkrywać fascynujące naukowe tajemnice i zdobywać wiedzę z różnych dziedzin. Udział w Festiwalu to również niepowtarzalna okazja, by spotkać wiele inspirujących osobistości ze świata nauki.
Tegoroczna edycja Festiwalu będzie...
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »