Autorski poradnik mówienia w języku obcym (część 3): Co jeszcze liczy się poza motywacją?
Do sprawnego opanowania mówienia w obcym języku, oprócz opisanej w poprzednim wpisie motywacji, potrzeba jeszcze pięciu rzeczy:
• Zaufania
• Dobrej metody
• Dobrej organizacji
• Właściwego materiału
• Dobrej społeczności uczącej się
Moim celem będzie właśnie omówienie koniecznych warunków, dzięki którym każdy uczący się dowolnego języka obcego będzie mógł rozwijać się właśnie w tych pięciu wymienionych obszarach.
Najpierw zacznę od wyjaśnienia, dlaczego do tej pory nie udało Ci się sprawnie i efektywnie mówić w języku obcym. Następnie podzielę się z Tobą metodą, która pozwoli mówić automatycznie i bez wysiłku. Na koniec natomiast udzielę Ci kilku wskazówek, jak stosować tę metodę w życiu codziennym, by postępy w komunikacji w obcym języku były widoczne.
Zasada 2: Sekretna trójka, czyli dlaczego nie mówię dobrze w języku obcym i jak mogę to zmienić?
„Porażka jest podstawą sukcesu”. (Lao-Tseu, chiński filozof)
Czytając ten wpis, jesteś już prawdopodobnie na etapie, że rozumiesz język obcy (kompetencja pasywna), ale nie potrafisz w nim dobrze mówić (kompetencja aktywna). Zastanówmy się teraz chwilę, z czego to wynika? Jeśli jesteś jak większość ludzi, z którymi rozmawiałam, to fakt, że nie mówisz dobrze w języku obcym wynika z następujących kwestii (które nazywam „sekretną trójką”):
• Emocji
• Zastosowanej metody
• Organizacji
Zanim więc zaczniesz pracować godzinami i osiągać niewielkie wyniki, przeczytaj proszę tę anegdotę:
Pewien mężczyzna poprosił Bruce'a Lee, aby nauczył go sztuk walki. Mistrz się zgodził. Napełnił dwie szklanki wody, a następnie powiedział do swojego ucznia: „Szklanka po prawej reprezentuje twoją wiedzę o sztukach walki, szklanka po lewej przedstawia moją wiedzę o sztukach walki. Jeśli chcesz, żebym napełnił twoją szklankę, musisz ją najpierw opróżnić." Innymi słowy, Bruce Lee powiedział: „Jeśli chcesz, żebym przekazał Ci swą wiedzę, musisz zacząć od zapomnienia tego, czego nauczyłeś się o sztukach walki. "
A teraz zapomnij, czego się do tej pory nauczyłeś: zmień swój sposób myślenia, metodę uczenia się i system organizacyjny. Dokładnie w tym pomogę Ci w kolejnych częściach mojego bloga. Zacznę od pokazania, jak kontrolować emocje, potem opiszę szczegółowo skuteczną metodę nauki języka obcego (z własnego doświadczenia na przykładzie francuskiego). Wreszcie pokażę, jak możesz zastosować tę metodę w praktyce.
W następnym wpisie startujemy więc z emocjami!
Ilustracja pochodzi z Peggy und Marco Lachmann-Anke (Pixabay)