Jesteś tutaj

Kiedy ostatnim razem zdarzyło ci się umyć swoją kuchenkę mikrofalową? Jeśli nie robisz tego regularnie, najpewniej zdążyły ją zasiedlić całkiem zróżnicowane społeczności mikroorganizmów, w tym być może ekstremofili.

W badaniu przeprowadzonym przez hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu w Walencji oraz biotechnologicznej firmy Darwin Bioprospecting Excellence S.L., przeanalizowano próbki pobrane z 30 kuchenek mikrofalowych wykorzystywanych zarówno w gospodarstwach domowych, miejscach pracy, jak i laboratoriach. Wyniki swoich prac specjaliści opublikowali w czasopiśmie Frontiers in Microbiology.

Okazuje się, że – wbrew powszechnemu przekonaniu – mikrofalowe promieniowanie wcale nie zabija całkowicie bakterii jak Escherichia coli lub Salmonella, które mogą wywoływać choroby. Mikrobiologom, których pracami kierowała dr Alba Iglesias, udało się wyhodować 101 szczepów bakterii z próbek pobranych z kuchenek mikrofalowych. Wśród nich dominowały te z rodzajów: BacillusMicrococcus oraz Staphylococcus, które powszechnie występują na ludzkiej skórze i powierzchniach często używanych przez różne osoby. W niektórych mikrofalówkach znaleziono też chorobotwórcze rodzaje jak Klebsiella Brevundimonas. Kuchenki wykorzystywane w laboratoriach posiadały największe zróżnicowanie genetyczne bakterii.

W paru przypadkach, gdzie próbki pochodziły zarówno z mikrofalówek użytkowanych w gospodarstwach domowych, miejscach pracy, jak i laboratoriach, eksperci znaleźli także ekstremofile zdolne wytrzymywać silne promieniowanie, wysokie temperatury i obecność bardzo suchego powietrza.

Hiszpańscy mikrobiolodzy zauważyli, że wytrzymałe organizmy, które udało im się odkryć w kuchenkach mikrofalowych, mogły zyskać tak wysoką odporność na ekstremalne warunki w wyniku ewolucji, przez regularnie otrzymywane dawki promieniowania. Ich cechy mogą zyskać zastosowanie w biotechnologii, np. przy bioremediacji toksycznych odpadów. Naukowcy chcieliby w przyszłości przyjrzeć się temu, jak mikrobiom mikrofalówek może zmieniać się z upływem czasu.

Wcześniej prowadzono już podobne badania, w których badacze odnajdywali różne społeczności mikroorganizmów m.in. w zmywarkach do naczyń czy ekspresach do kawy, jednak Hiszpanie po raz pierwszy skupili się na tym, by zbadać mikrofalówki pod kątem specyficznego tylko dla nich mikrobiomu.

Opracowano na podstawie artykułu z Nature: „Your microwave oven has its own microbiome”.

Kuchenka mikrofalowa z kuchennymi akcesoriami wokół, fot. Nguyen Dang Hoang Nhu U z Unsplash