Jesteś tutaj

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku i w założeniu ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako specyficznego dziedzictwa kulturowego. 

Data święta – 21 lutego – upamiętnia wydarzenia z roku 1952. Wówczas doszło w Dhace (obecnej stolicy Bangladeszu, a wtedy głównym mieście Bengalu Wschodniego) do demonstracji, w trakcie której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego Pakistanu. Od 1948 roku oficjalnym językiem całego kraju był język urdu, pomimo że większość mieszkańców Bengalu Wschodniego posługiwała się właśnie bengalskim (pominąwszy fakt, że Bengal Wschodni oddalony był od dzisiejszego Pakistanu, z którym tworzył jedno państwo, o… 1600 km). Z tego powodu studenci uniwersytetu w Dhace zaczęli nawoływać do strajku generalnego. Pakistańska policja otworzyła ogień do protestujących, w wyniku czego zginęło pięć osób. Ich śmierć upamiętnia Shaheed Minar (Pomnik Męczenników) usytuowany przed uczelnią w Dhace. Walka o język zakończyła się jednak zwycięstwem – bengalski zyskał status urzędowego w Pakistanie i pełnił tę rolę aż do ogłoszenia niepodległości Bangladeszu w roku 1971.

W to międzynarodowe święto przypomina się o konieczności troski o własny język ojczysty. 21 lutego zachęca się również do pielęgnowania języka polskiego i stosowania na co dzień zasad poprawnej polszczyzny. Nie zapomina się jednak o językach obcych, których znajomość i wartość nauki ukazuje się jako bezcenną. Z szacunkiem wspomina się również te z nich, które coraz rzadziej znajdują codzienne zastosowanie. Według szacunków UNESCO od 1950 roku zanikło ponad 250 języków.

Foto: www.trilingualmama.com
Słowa kluczowe (tagi):