Jesteś tutaj

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku i w założeniu ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako specyficznego dziedzictwa kulturowego. Według szacunków UNESCO od 1950 roku zanikło 250 języków, a niemal 3000 kolejnych jest zagrożonych zanikiem w ciągu najbliższych 2-3 pokoleń

Data święta – 21 lutego – upamiętnia wydarzenia z roku 1952. Wówczas doszło w Dhace (obecnej stolicy Bangladeszu, a wtedy głównym mieście Bengalu Wschodniego) do demonstracji, w trakcie której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego Pakistanu. Od 1948 roku oficjalnym językiem całego kraju był język urdu, pomimo że większość mieszkańców Bengalu Wschodniego posługiwała się właśnie bengalskim (pominąwszy fakt, że Bengal Wschodni oddalony był od dzisiejszego Pakistanu, z którym tworzył jedno państwo, o… 1600 km). Z tego powodu studenci uniwersytetu w Dhace zaczęli nawoływać do strajku generalnego. Pakistańska policja otworzyła ogień do protestujących, w wyniku czego zginęło pięć osób. Ich śmierć upamiętnia Shaheed Minar (Pomnik Męczenników) usytuowany przed uczelnią w Dhace. Walka o język zakończyła się jednak zwycięstwem – bengalski zyskał status urzędowego w Pakistanie i pełnił tę rolę aż do ogłoszenia niepodległości Bangladeszu w roku 1971.

W powiązaniu z ideą Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w 2012 roku wystartowała w Polsce kampania Narodowego Centrum Kultury i Rady Języka Polskiego „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, której celem jest podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę jej użytkowników.

Z kolei 21 lutego 2013 roku ruszyła kampania „Język polski jest ą-ę”. Przedsięwzięciu patronuje Rada Języka Polskiego, a wspiera je m.in. prof. Jerzy Bralczyk. W akcji chodzi przede wszystkim o obronę znaków diakrytycznych oraz o przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.

Foto: www.trilingualmama.com
Słowa kluczowe (tagi):