Jesteś tutaj

Submitted by RK on śr., 11/13/2019 - 22:11, last updated on śr., 11/13/2019 - 22:11
Rysunek humorystyczny - różne drobnoustroje - bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie
12.06.2021

Nasz mikrobiom to nie tylko bakterie

Mikrobiom to określenie wszelkich drobnoustrojów zamieszkujących wnętrze ludzkiego ciała oraz wszystkie zakamarki naszej skóry. Termin ten został pierwszy raz użyty przez laureata Nagrody Nobla, Amerykanina Joshue Lederberga. Zaproponował on użycie tego słowa w znaczeniu genomu wszystkich drobnoustrojów bytujących w organizmie człowieka, występujących na skórze, w przewodzie pokarmowym, w układzie moczowo-płciowym oraz w jamie ustnej i układzie oddechowym. Mikroflora człowieka jest...

Pobieranie próbek z "Autoportretu" Leonarda da Vinci. Źródło: autorzy badań
22.11.2020

Mikrobiom na rysunkach Leonarda da Vinci

Twórczość Leonarda da Vinci przypada na środek epoki renesansu. Oprócz dzieł artystycznych da Vinci był wszechstronnym inżynierem i badaczem. Jego nowatorskie podejście okazało się przydatne w wielu dyscyplinach naukowych. Naukowcy niejednokrotnie sięgali do projektów tego niezwykłego artysty, nawet współcześnie. Czy wciąż możemy się czegoś nauczyć z jego projektów?

Okazuje się, że dzieła Leonarda da Vinci mogą być interesujące nawet dla… mikrobiologów. Interdyscyplinarny zespół...

źródło: domena publiczna - Pixabay.com
13.11.2019

Wyjątkowy mikrobiom nietoperzy

Każdy człowiek ma w swoich jelitach biliony żyjących bakterii, które w sumie stanowią około jednego procenta masy naszego ciała. Ich obecność nie tylko nie szkodzi, ale jest nam niezbędna, żeby procesy trawienne przebiegały odpowiednio i żeby wzmacniać naszą odporność. Nie jesteśmy pod tym względem wyjątkowi. Praktycznie każdy ssak, od polnej myszy po delfina może liczyć na wsparcie zbiorowości pomocnych bakterii, zwanych mikrobiomem.

Większość gatunków, ewoluując dostosowywała się...