Analiza danych uzyskanych w ciągu ostatnich dwóch tygodni przez zespół badawczy NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) pokazuje, że uderzenie sondy w asteroidę Dimorphos skutecznie zmieniło jej orbitę. Oznacza to, że pierwszy raz ludzkość celowo zmieniła ruch obiektu niebieskiego. Była to też pierwsza demonstracja technologii odchylania lotu asteroid.

Przed uderzeniem DARTa okrążenie większej asteroidy macierzystej, Didymos, zajmowało Dimorphosowi 11 godzin i 55 minut. Od momentu celowego zderzenia DART-a z Dimorphosem 26 września 2022 roku, astronomowie uważnie obserwowali obiekty, aby sprawdzić, jak bardzo ten czas się zmienił. Obecnie zespół badawczy potwierdził, że uderzenie sondy zmieniło orbitę Dimorphosa wokół Didymosa o 32 minuty, skracając ją z 11 godzin i 55 minut do 11 godzin i 23 minut. Ten pomiar ma margines niepewności około plus minus 2 minuty. Przed finałem misji, NASA zdefiniowała minimalną udaną zmianę okresu orbitalnego Dimorphosa jako 73 sekundy lub więcej. Te wczesne dane pokazują, że DART przekroczył minimalny czas ponad 25 razy. 

– Ten wynik jest jednym z ważnych kroków w kierunku zrozumienia pełnego efektu uderzenia sondy DART w planetoidę – powiedział Lori Glaze, dyrektor NASA Planetary Science Division. – W miarę napływu nowych danych każdego dnia, astronomowie będą mogli lepiej ocenić, czy i jak misja taka jak DART mogłaby być wykorzystana w przyszłości, aby chronić Ziemię przed zderzeniem z asteroidą, jeśli kiedykolwiek odkryjemy taki obiekt zmierzający w naszą stronę.

Zespół badawczy nadal pozyskuje dane za pomocą naziemnych obserwatoriów na całym świecie, jak również za pomocą urządzeń radarowych w Goldstone NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii i National Science Foundation’s Green Bank Observatory w Zachodniej Wirginii.

Obecnie uwaga naukowców skupia się na pomiarze efektywności przenoszenia pędu w wyniku zderzenia DART z celem o prędkości około 22 530 km na godzinę. Obejmuje to dalszą analizę „wyrzutu” – wielu ton asteroidalnej skały wypartej i wystrzelonej w przestrzeń kosmiczną w wyniku uderzenia. Odrzut od tego gruzu znacznie wzmocnił nacisk DART na Dimorphosa – trochę tak, jakby strumień powietrza wypływający z balonu wysyłał go w przeciwnym kierunku. Aby dobrze zrozumieć efekt odrzutu, potrzeba więcej informacji na temat właściwości fizycznych asteroidy, takich jak charakterystyka jej powierzchni oraz to, jak bardzo jest ona twarda lub krucha. Te kwestie są wciąż badane.

W celu przeprowadzenia dalszych analiz astronomowie będą nadal badać zdjęcia Dimorphosa z końcowego podejścia sondy DART oraz z Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids (LICIACube), dostarczonego przez Włoską Agencję Kosmiczną, aby w przybliżeniu określić masę i kształt asteroidy. Mniej więcej za 4 lata projekt Hera Europejskiej Agencji Kosmicznej ma również przeprowadzić szczegółowe badania zarówno Dimorphosa, jak i Didymosa, ze szczególnym uwzględnieniem krateru pozostawionego przez kolizję DART-a oraz precyzyjnego pomiaru masy Dimorphosa.

Opracowano na podstawie:
NASA Confirms DART Mission Impact Changed Asteroid’s Motion in Space

Więcej o misji DART:
Misja bombardowania asteroid
Obrona planetarna szykuje się do próbnego rozbicia planetoidy

Zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a z 8 października 2022 roku pokazuje gruz wyrzucony z powierzchni Dimorphos 285 godzin po tym, jak asteroida została uderzona przez sondę DART 26 września 2022 roku. Kształt tego ogona zmienił się z czasem. Naukowcy kontynuują badania tego materiału oraz nowej trajektorii asteroidy | Image credit: NASA/ESA/STScI/Hubble
Słowa kluczowe (tagi):