Jesteś tutaj

22 marca przypada Światowy Dzień Wody. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Nature for Water” ("Natura dla wody").

World Water Day został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku, a inicjatywa powołania takiego święta pojawiła się ponad pół roku wcześniej na konferencji Szczyt Ziemi 1992, która odbywała się w Rio de Janeiro w ramach Agendy 21. Chodziło o to, aby zwrócić uwagę na fakt, że woda pitna – substancja w niektórych rejonach świata tak powszechna, że aż pomijana i niezauważana – w innych krajach jest towarem wysoce luksusowym. Na początku lat 90. ubiegłego stulecia szacowano, że dostępu do wody pitnej nie ma aż miliard ludzi na świecie. Co roku wydarzeniu towarzyszy inne hasło przewodnie. Motywem przewodnim Światowego Dnia Wody 2018 jest „Nature for Water”. Hasło "Natura dla Wody" jest wezwaniem do zbadania i zrozumienia roli natury w rozwiązywaniu problemów związanych z wodą.

Zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne wywołują kryzys wodny, który obserwujemy na całym świecie. Zasoby wodne kurczą się, a jak szacuje UNICEF, w 2050 roku nawet 7 miliardów ludzi w 60 krajach może nie mieć dostępu do wody pitnej. Klęski żywiołowe, powodzie, trzęsienia ziemi, susze, zanieczyszczenia wód niszczą ekosystem, który każdemu z nas jest potrzebny do przetrwania i rozwoju.

Obchody Światowego Dnia Wody odbywają się w wielu instytucjach naukowych, szkołach i na uczelnia. W czwartek 22 marca 2018 roku w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (Sosnowiec, ul. Będzińska 60) odbędzie się z tej okazji konferencja naukowa pt. „Nature for Water – Natura dla Wody. Aktualne problemy gospodarki wodnej”. Spotkanie z okazji Światowego Dnia Wody organizuje Śląskie Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Głównymi tematami konferencji są innowacyjne rozwiązania stosowane w monitoringu jakości wody i ocenie stanu ekologicznego wód, a także zagrożenia dla zasobów wód powierzchniowych i podziemnych.

Referaty dotyczące aktualnych problemów gospodarki wodnej przedstawią wiodący eksperci z województwa śląskiego oraz naukowcy Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie będzie również okazją do przybliżenia celów przyświecających działalności Śląskiego Centrum Wody.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja uczestników odbywa się drogą elektroniczną: www.scw.us.edu.pl/rejestracja.

Program spotkania (plik PDF)

Logotyp Światowego Dnia Wody 2018