Jesteś tutaj

Wally Funk, amerykańska pilotka, kandydatka na astronautkę | Image Credit:  Blue Origin
21.07.2021

Czekała na lot w kosmos 60 lat

Program Mercury był pierwszym amerykańskim programem załogowych lotów kosmicznych, mającym na celu wyniesienie astronautów na orbitę okołoziemską. Realizowany był w latach 1958–1963 początkowo przez NACA, a później przez nowo powstałą agencję NASA. Projekt był częścią planu wyścigu w kosmos, w którym USA konkurowało oczywiście z ZSRR, dlatego najistotniejsze było jak najszybsze wysłanie na orbitę Ziemi pierwszego Amerykanina.

20 lutego 1962 roku odbył się pierwszy w historii...

formujące się chmury, w centrum silne światło słoneczne
30.06.2021

Ziemia zatrzymuje coraz więcej ciepła

Planeta Ziemia w ciągu 14 lat dwukrotnie zwiększyła nierówność między ilością energii cieplnej pochodzącej ze słońca, którą zatrzymuje w swojej atmosferze, wobec tej którą oddaje. To bardzo niepokojąca informacja, bo wyraźnie pokazuje, że wciąż nie radzimy sobie z zagrożeniem klimatycznym. Przyczyny są zarówno antropogeniczne - zwiększająca się ilość gazów cieplarnianych w atmosferze - jak i związane z pewnymi aktualnymi trendami pogodowymi.

Na taką sytuację wskazują dane z badań...

Pierwsze zdjęcia zrobione przez łazik po lądowaniu na Marsie. Źródło: NASA
20.02.2021

Perseverance wylądował na Marsie!

Mniej więcej od godziny 20:30 polskiego czasu eksperci i pasjonaci przestrzeni kosmicznej patrzyli tylko w jednym kierunku – Jet Propultions Laboratory (JPL), centrum badawczego NASA w Pasadenie w stanie Kalifornia, skąd śledzono ostatnie etapy podróży łazika Perseverance na planetę Mars. Pracownicy NASA nie mieli już w tym momencie większego wpływu na to, co się stanie. Informacja z Marsa do Ziemi biegnie z prędkością światła około 11 minut (i tyle samo z powrotem), nie byłoby więc szans na...

Strony