Jesteś tutaj

Artystyczna wizja misji Dragonfly | Image Credit: NASA/Johns Hopkins APL
23.02.2022

Kosmiczna ważka będzie szukała życia na Tytanie

Poszukiwaniem życia, a dokładniej „elementów budulcowych” życia zajmie się misja NASA pod nazwą Dragonfly. Jej zadaniem będzie poszukiwanie sprzyjających życiu miejsc na powierzchni lodowego księżyca Saturna oraz procesów chemicznych, wskazujących na możliwy rozwój prostych form życia.

Dragonfly (lądownik z dwoma kwadropterami) wystartuje w 2027 roku i w 2035 przybędzie w rejon księżyca. Wiropłat poleci do wielu obiecujących lokalizacji na Tytanie w poszukiwaniu prebiotycznych...

Misja Magellan zmapowała powierzchnię Wenus za pomocą radaru w latach 90. XX wieku. Obrazy dały pierwszy globalny obraz tego, co znajdowało się pod grubymi chmurami Wenus. Cechy powierzchni widoczne na obrazach WISPR (po lewej) pasują do tych z misji Magellan (po prawej) | Image credit: NASA/Johns Hopkins APL/NRL (po lewej); Magellan Team/JPL/USGS (po prawej)
11.02.2022

Nowe oblicze Wenus

Pokryta gęstymi chmurami powierzchnia Wenus jest zwykle zasłonięta przed naszym wzrokiem. Jednak podczas dwóch niedawnych przelotów obok planety sonda Parker Solar Probe użyła swojego urządzenia Wide-Field Imager (WISPR), aby zobaczyć nocną stronę Wenus w długościach fal widma widzialnego (rodzaju światła, które widzi ludzkie oko) i sięgającego w bliską podczerwień.

Obrazy połączone w film ujawniają słabą poświatę z powierzchni, która ukazuje charakterystyczne cechy, takie jak...

Łazik marsjański Perseverance | Image credit: NASA
12.01.2022

Po co nam Mars?

Weronika Cygan: Wysłaliśmy na Marsa sporo łazików, sond i satelitów, które w ciągu ostatnich dekad dostarczyły nam mnóstwa danych. Wydaje się, że poznaliśmy już Marsa całkiem dobrze. Czy może nas jeszcze czymś zaskoczyć?

Natalia Zalewska: Mars cały czas nas zaskakuje: kiedyś kanałami, potem brakiem wody w tych kanałach, teraz historią wody na tej planecie. Wydaje mi się, że ostatnim zaskoczeniem było sfotografowanie osadów delty przez łazik Perseverance, które...

Strony