Jesteś tutaj

Start rakiety Long March 5 | fot. zrzut z ekranu streamingu podczas startu https://youtu.be/eMv9bws0NxU)
07.05.2024

Lot na niewidoczną stronę Księżyca

3 maja 2024 roku liczący 7,2 metra wysokości i 8,2 ton statek kosmiczny wystartował na pokładzie rakiety Long March 5 z centrum startowego Wenchang Satellite Launch Center na wyspie Hainan. Nieco ponad godzinę po rozpoczęciu lotu statek oddzielił się od rakiety i wszedł na wyznaczoną orbitę transferową Ziemia – Księżyc, a Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) ogłosiła start „pełnym sukcesem”.

Księżyc znajduje się w tzw. synchronicznej rotacji, co oznacza, że jego okres obrotu...

Wiosną i latem na Morzu Barentsa, na północ od Norwegii i Rosji, często widoczne są niebieskie i zielone zakwity fitoplanktonu. Spektroradiometr MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) na pokładzie satelity Aqua NASA uchwycił ten kolorowy obraz 15 lipca 2021 roku | Image credit: NASA Earth Observatory
09.02.2024

PACE będzie badał oceany i atmosferę

Nowy satelita NASA pomoże dowiedzieć się, w jaki sposób cząsteczki w atmosferze i oceanach wskazują na kluczowe czynniki wpływające na globalne ocieplenie. Z wysokości setek kilometrów nad Ziemią PACE będzie badać wpływ drobnych, często niewidocznych gołym okiem elementów ekosystemu Ziemi, takich jak: mikroskopijne życie w wodzie i mikroskopijne cząsteczki w powietrzu.

W obserwacji pomoże wiele nowoczesnych urządzeń naukowych. Hiperspektralny instrument tzw. koloru oceanu (Ocean...

Artystyczna wizja misji ESA EnVision nad powierzchnią Wenus | Image credit: ESA/VR2Planets/Damia Bouic
26.01.2024

Kierunek: Wenus

Przyjęcie projektu oznacza, że faza badań została zakończona, a ESA zobowiązuje się do realizacji misji. Po wybraniu europejskiego wykonawcy przemysłowego (jeszcze w tym roku), rozpoczną się prace nad sfinalizowaniem projektu i budową statku kosmicznego. Przewiduje się, że EnVision wystartuje na rakiecie Ariane 6 w 2031 roku. Kierownikiem badań ESA EnVision został Thomas Voirin.

Naukowcy liczą, że EnVision odpowie na wiele pytań dotyczących Wenus, planety będącej jedną z najmniej...

Strony