24 września 2023 roku planowany jest powrót na Ziemię sondy OSIRIS-REx, która pobrała próbki z asteroidy Bennu.

Wystrzelona 8 września 2016 roku sonda kosmiczna OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, and Security-Regolith Explorer) udała się w kierunku bliskiej Ziemi asteroidy o nazwie Bennu (dawniej 1999 RQ36). Do planetoidy sonda dotarła 3 grudnia 2018 roku. 11 grudnia 2018 członkowie zespołu misji poinformowali, że sonda wykryła obecność grup hydroksylowych w minerałach Bennu. Odkrycie to wskazuje, że woda była obecna na większej planetoidzie, której Bennu mogła być częścią. 31 grudnia 2018 OSIRIS-REx weszła na orbitę wokół asteroidy. 20 października 2020 roku OSIRIS-REx pobrał próbki z powierzchni asteroidy za pomocą mechanicznego ramienia.

Bennu to asteroida węglowa z grupy Apollo o średnicy 490 metrów, odkryta 11 września 1999 roku przez projekt LINEAR. Okrąża Słońce w ciągu 1 roku i 71 dni w średniej odległości 1,13 au. Jej orbita całkowicie zawiera się wewnątrz orbity Marsa, ale co istotne, w swoim ruchu orbitalnym Bennu przecina orbitę Ziemi. W związku z tym jest to potencjalnie niebezpieczny obiekt, który znajduje się na liście Sentry Risk Table i ma najwyższą łączną ocenę w skali Palermo Technical Impact Hazard Scale. Prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię w latach 2178-2290 zostało ocenione jako możliwość 1 na 1800, przy czym największe ryzyko przypada na 24 września 2182 roku. Nazwa obiektu pochodzi od Bennu, starożytnego egipskiego mitycznego ptaka związanego ze Słońcem, stworzeniem i odrodzeniem.

Sonda OSIRIS-REx jest obecnie w drodze powrotnej na Ziemię. Kiedy dotrze na miejsce, statek kosmiczny uwolni kapsułę zawierającą próbki Bennu nad ziemską atmosferą. Kapsuła opadnie na spadochronie na teren USA, na pustyni w stanie Utah. Misja pomoże naukowcom zbadać, w jaki sposób powstały planety w naszym Układzie Słonecznym i jak na jednej z nich powstało życie, a także pogłębi naszą wiedzę na temat asteroid, które mogą uderzyć w Ziemię.

Obecnie na pustyni w Utah trwają intensywne przygotowania do powrotu sondy z dalekiej podróży. Jak dotąd misja przebiega zgodnie z planem, ale zespół OSIRIS-REx musi przetestować kilka możliwych scenariuszy, aby upewnić się, że dostarczenie próbki zakończy się sukcesem. Członkowie misji robią to poprzez przeprowadzanie prób lądowania kapsuły. W próbach biorą udział różne zespoły, m.in. zespół lotniczy odpowiedzialny za koordynowanie statku kosmicznego, aby uwolnił kapsułę, a także zespół odzyskiwania odpowiedzialny za przeniesienie kapsuły z pustyni Utah do tzw. clean roomu, czyli sterylnego laboratorium. Obsługa misji symuluje różne scenariusze i opracowuje plany awaryjne. 

Opracowano na podstawie:
OSIRIS-REx / NASA
OSIRIS-REx Mission / blog

O misji OSIRIS-REx pisaliśmy w innych artykułach:
Kolejna misja na asteroidę
Rozpoczęła się misja OSIRIS-REx
Próbki z planetoidy wracają na Ziemię

Sonda kosmiczna OSIRIS-REx | Image credits: NASA/Goddard/University of Arizona
Przygotowania do odzyskania kapsuły zwrotnej z próbką z misji OSIRIS-REx  | Image credit: NASA/Keegan Barber
Asteroida Bennu | Image credits: NASA/Goddard/University of Arizona
Słowa kluczowe (tagi):