Jesteś tutaj

W marcu 2018 roku rozpocznie się dziewiętnasta edycja interdyscyplinarnego seminarium Instytutu Filozofii i Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego dotycząca granic naszej wiedzy.

Pierwszy z nowego cyklu wykładów poświęcony będzie granicom „niemożliwego” w kardiologii, a właściwie ich przesuwaniu. Temat przedstawi prof. dr hab. n. med. Wojciech Wojakowski, pracownik III Oddziału Kardiologii w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Seminarium odbędzie się w środę 7 marca 2018 roku o godz. 15.30 w sali sympozjalnej III na Wydziale Nauk Społecznych (Katowice, ul. Bankowa 11).

Tematyka wykładu:

Kardiologia jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny. Biorąc pod uwagę fakt, że choroby serca i naczyń są główną przyczyną zgonów, to zrozumiałe jest, że rozwój tej dziedziny jest jednym z priorytetów dla lekarzy, naukowców, przemysłu i systemów opieki zdrowotnej. Rozwój kardiologii wiązał się od początku z przekraczaniem granic wynikających z niewiedzy, uprzedzeń i hierarchiczności XX-wiecznej medycyny. Próby przeprowadzenia pierwszych operacji kardiochirurgicznych, szczególnie przeszczepów serca, a także zabiegów przezcewnikowych, spotykały się z nieufnością środowiska medycznego. Postęp w kardiologii dokonywał się dzięki niepokornym, ambitnym lekarzom i naukowcom, którzy stawiali sobie na pierwszym miejscu chęć ratowania życia i ulżenia cierpieniom pacjentów. Skala postępu spowodowała przekroczenie granic w zakresie możliwości poznania podłoża chorób, technologii diagnostycznych i terapeutycznych oraz doprowadziła do przedłużenia życia wcześniej nieuleczalnie chorych pacjentów. Wykład ma na celu sprowokowanie dyskusji nad możliwościami tej dziedziny wiedzy, wyzwaniami pojawiającymi się wraz z rozwojem, a także nowymi granicami naszych możliwości.
 

 

Plakat 19. edycji seminarium „Problem granic w filozofii i nauce”
Słowa kluczowe (tagi):