EuroScience Open Forum 2024
Najważniejsze naukowe wydarzenie roku 2024 odbywać się będzie od 12 do 15 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W związku z przyznanym tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice będą gospodarzem EuroScience Open Forum (ESOF2024) – konferencji organizowanej co dwa lata w kolejnym europejskim mieście, mającej na celu zaoferowanie społeczności naukowej i lokalnej platformy do interdyscyplinarnej i przekrojowej debaty dotyczącej największych wyzwań stojących dziś przed człowiekiem i światem. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Hasło tegorocznej edycji ESOF brzmi „Życie zmienia naukę”. Podczas wydarzenia naukowcy postarają się odpowiedzieć na takie pytania, jak: czy język śląski jest możliwy w XXI wieku?, czy sztuczna inteligencja zmienia zasady etyki badań naukowych?, jaki jest wpływ zielonej transformacji na rynek pracy?, czy przyszłość opieki zdrowotnej jest cyfrowa?, czy ewaluacja działalności naukowej ma jakąkolwiek przyszłość?
Wydarzenie koncentruje się wokół sześciu obszarów tematycznych, będących osią najczęściej podejmowanych tematów badawczych: transformacji energetycznej, zrównoważonego środowiska, tożsamości kulturowej i transformacji społecznych, przemian w obrębie doskonałości naukowej, zdrowego społeczeństwa, transformacji cyfrowej. Program konferencji obejmuje ponad 100 sesji, w której udział weźmie ponad 400 prelegentów reprezentujących ośrodki naukowe cieszące się światową renomą. Jednymi z keynote speakerów będą m.in.: Jara Pascual z Collabwith, Philip K. Hopke z Uniwersytetu Clarksona, David Stainforth z Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Nauk Politycznych, Sabina Leonelli reprezentująca Uniwersytet w Exeter, Krzysztof Wodiczko z Uniwersytetu Harwarda oraz Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego i Banku Światowego.
Największą wartość konferencji stanowi możliwość spotkania i wymiany myśli z dużą liczbą naukowców z różnych dziedzin, którzy zaprezentują swoje badania w kontekście życia społecznego i przemian zachodzących w świecie oraz samej nauce. W programie znalazły się liczne sesje posterowe, aktywności sieciujące, a także warsztaty będące uzupełnieniem teoretycznej debaty o aspekt praktyczny. Dostępne będzie również stoisko Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, na którym będzie można dowiedzieć się więcej o konkursach TalentOn i EUCYS oraz EU Talent Fair, czyli europejskie targi pracy dla młodych naukowców i osób zainteresowanych podjęciem pracy badawczej. Celem tej inicjatywy jest stworzenie młodym ludziom podejmującym wybory związane z rozwojem ścieżki zawodowej, studentom, doktorantom i młodym naukowcom przestrzeni do spotkań i dyskusji z przedstawicielami nauki, szkolnictwa wyższego oraz sektora badań i rozwoju. Uczestnicy targów będą mieli okazję zapoznać się z możliwościami rozwoju osobistego oraz podjęcia pracy w instytucjach naukowych. W programie przewidziano m.in. panele dyskusyjne, warsztaty i prezentacje.
Ostatni dzień ESOF2024 to propozycja wykraczająca poza akademicką debatę i przestrzenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Uczestnicy podczas Dnia networkingu będą mieli możliwość bezpośredniego sieciowania się oraz zapoznania z potencjałem naukowym śląskich uczelni. Zaprezentowane zostaną najciekawsze pracownie i laboratoria, najbardziej wartościowe badawczo projekty i inicjatywy, największe osiągnięcia i wyzwania, mówiące o tym, jak w Katowicach i na Śląsku życie zmienia naukę.
Tegoroczna edycja ESOF jest jedenastą z kolei, a pierwszą w Polsce i krajach Europy Środkowej. Debata jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Rejestracja poprzez stronę www.esof.eu/pl/registration pozwoli na udział w wydarzeniu skupiającym wybitnych przedstawicieli nauki z Europy i całego świata. Będzie to również wyjątkowa okazja do bezpośredniego spotkania i dyskusji z badaczami wyznaczającymi kierunki i standardy we współczesnej nauce.
Organizatorami ESOF2024 są EuroScience, Miasto Katowice i Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki, tworzone przez siedem szkół wyższych, które mają swoje siedziby w Katowicach. Konferencja jest finansowana z programu ramowego Unii Europejskiej.
Szczegółowe informacje oraz program dostępne są na stronie www.esof.eu.