Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA przedstawiła instrument, który weźmie udział w misji OSIRIS-REx. Jej celem będzie zbadanie asteroidy Bennu oraz pobranie z jej powierzchni próbek, a następnie przywiezienie ich na Ziemię

Asteroida Bennu należy do grupy Apolla oraz obiektów NEO i PHA. Została odkryta 11 września 1999 roku w ramach programu LINEAR. Bennu okrąża Słońce w ciągu 1 roku i 71 dni w średniej odległości 1,13 j.a. Orbita tej planetoidy całkowicie zawiera się wewnątrz orbity Marsa. W swoim ruchu orbitalnym planetoida Bennu przecina orbitę Ziemi. Z badań przeprowadzonych przez włoskich astronomów Uniwersytetu w Pizie wynika, że latach 2169–2199 planetoida zbliży się ośmiokrotnie do Ziemi. Łączne prawdopodobieństwo jej uderzenia w Ziemię w czasie wszystkich ośmiu zbliżeń wynosi nie więcej niż 0,07%. Asteroida ma ok. 580 metrów średnicy. Według naukowców jest bogata w węgiel oraz przypuszczalnie mogą na niej występować molekuły organiczne.

Bennu był świętym ptakiem w mitologii egipskiej związanym z Atumem, Ra i Ozyrysem. Nazwę dla asteroidy wybrano w konkursie ogłoszonym przed planowaną misją OSIRIS-REx. Przed jej nadaniem nosiła oznaczenie tymczasowe (101955) 1999 RQ36.

Misja OSIRIS-Rex będzie pierwszą, podczas której sonda po zebraniu próbek powróci na Ziemię. Start misji planowany jest na 2016 roku, cztery lata później OSIRIS-REx zbliży się do asteroidy, zaś powrót z próbkami przewidziany jest na 2023 rok.

Instrument, który został przedstawiony przez NASA, przybył właśnie do Lockheed Martin Space Systems w Denver, gdzie zostanie zmontowany przez zespół OSIRIS-REx. Zadaniem instrumentu będzie badanie powierzchni  asteroidy w poszukiwaniu wody i materiałów organicznych. Będzie to możliwe dzieki wykorzystaniu urządzenia Visible and Infrared Spectrometer (OVIRS), które mierzy widzialne i bliskiej podczerwieni światło odbijające się od Bennu. 

– Jest to kolejny etap w kompletowaniu sondy i wysłaniu jej na spotkanie z asteroidą Bennu – powiedział Mike Donnelly, kierownik projektu OSIRIS-Rex w Goddard Space Flight Center w Greenbelt w Maryland.

Misja OSIRIS-REx pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć kształtowanie się wczesnego Układu Słonecznego, poznać źródło związków organicznych i wody, która znalazła się na Ziemi, a także zrozumieć rolę asteroid w powstaniu naszej planety. 

 

Więcej informacji na temat misji OSIRIS-REx:

http://www.nasa.gov/osiris-rex

http://www.asteroidmission.org

 
00:00
Sonda kosmiczna misji OSIRIS-REx fot. NASA Goddard/Bill Hrybyk
Artystyczna koncepcja satelity OSIRIS-REx. Fot. NASA's Goddard Space Flight Center