Po dwunastu latach przemierzania przestrzeni kosmicznej naszego Układu Słonecznego Rosetta kończy swoją misję. 30 września 2016 roku sonda opadnie na jądro komety  67P/Czuriumow-Gierasimienko

Przebieg misji

Początkowo celem Rosetty była krótkookresowa kometa 46P/Wirtanen, jednak przełożenie startu spowodowało utratę okna startowego do komety 46P/Wirtanen i zmusiło do poszukiwania nowego celu misji. Wybrano 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Misja Rosetty rozpoczęła się 2 marca 2004 roku. Pierwsza asysta grawitacyjna Ziemi odbyła się 4 marca 2005 roku. 25 lutego 2007 toku Rosetta przeleciała obok Marsa, zaś 13 listopada tego samego roku sonda dokonała drugiego przelotu koło Ziemi. 13 listopada 2009 roku Rosetta dokonała trzeciego, a zarazem ostatniego przelotu koło Ziemi. W marcu 2011 roku sonda wykonała pierwsze zdjęcie komety – znajdowała się wówczas w odległości 163 milionów kilometrów od celu podróży. 8 czerwca 2011 roku Rosetta weszła w stan hibernacji, z którego wybudziła się 20 stycznia 2014 roku. Po wyjściu z hibernacji sonda przeszła szereg manewrów korygujących trajektorię lotu, dzięki czemu w maju 2014 roku zbliżyła się do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. 12 listopada 2014 na powierzchni komety sonda posadziła lądownik Philae. Nie obyło się bez komplikacji. Harpuny kotwiczące, które miały przytwierdzić lądownik do powierzchni, nie wystrzeliły i lądownik odbił się od komety. W wyniku niekontrolowanego przekoziołkowania ostatecznie wylądował w bardzo niekorzystnym miejscu – na tyle zacienionym, że nie mógł ładować baterii słonecznych. Po 24 godzinach baterie pokładowe się wyczerpały i lądownik przeszedł w stan hibernacji. Na szczęście Philae zdołał zebrać sporo danych ze wszystkich instrumentów znajdujących się na pokładzie i za pośrednictwem Rosetty przesłać na Ziemię. Lądownikowi Philae parokrotnie udało się na tyle podładować baterie, aby wyjść z hibernacji i połączyć się z Ziemią. W nocy z 14 na 15 listopada 2014 roku lądownik dostarczył wiele zdjęć i danych naukowych. Poprawiające się warunki na komecie wynikające ze zbliżania się do Słońca pozwoliły na kontynuowanie misji. 5 września 2016 roku ESA poinformowała, że na zdjęciach wykonanych przez sondę Rosetta 2 września z odległości 2,7 km odnaleziono lądownik wciśnięty w ciemną szczelinę komety. 30 czerwca 2016 roku misja sondy Rosetta została oficjalnie zakończona. Od tego momentu rozpoczęło się kontrolowane opadanie sondy na powierzchnię komety, którą ma osiągnąć 30 września 2016 roku. Komunikacja z Rosettą zostanie zerwana w momencie jej dotarcia do powierzchni komety.

Cel misji

Misja Rosetta jest misją kluczową w ramach realizowanego przez ESA programu badań kosmicznych Horizon 2000. W jej realizacji z ESA współpracują narodowe agencje kosmiczne z kilku krajów europejskich oraz NASA. Celem misji jest przeprowadzenie badań mających pomóc w poznaniu pochodzenia komet, powiązań między materią kometarną i materią międzygwiazdową oraz ich znaczenia dla powstania Układu Słonecznego. Zakończenie misji Rosetta nie oznacza końca pracy naukowców związanych z projektem. Zebrane dane będą analizowane przez najbliższe lata.

O zakończeniu misji Rosetta pisaliśmy także w artykule:
Zbliża się koniec misji Rosetta

Więcej na temat misji Rosetta:
Misja Rosetta oraz www.facebook.com/RosettaMission

Artystyczna wizja impaktu sondy Rosetta z kometą 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Fot. ESA/ATG medialab
Słowa kluczowe (tagi):