SPiN Day 2016
10 listopada przypada Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju (World Science Day for Peace and Development) – coroczne święto obchodzone przez państwa ONZ. W tym samym dniu ustanowiono w 2016 roku Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki, a w jego ramach Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN, zrzeszające polskie centra i muzea nauki, ogłosiło obchodzony już po raz kolejny w całej Polsce dzień aktywności naukowej SPiN Day.
Uniwersytet Śląski jest członkiem Porozumienia SPiN i włącza się w organizację wydarzeń naukowych organizowanych w tym dniu w Polsce i na świecie. Patronat nad obchodami Dnia Nauki na Uniwersytecie Śląskim objęli dyrektor Instytutu Fizyki dr hab. Jerzy Dajka oraz Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Katowice.
Organizatorzy zapraszają młodzież szkół ponadgimnazjalnych, studentów, doktorantów, nauczycieli, pracowników nauki i wszystkich zainteresowanych na wykłady, które zostaną wygłoszone przez pracowników Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Wykłady odbędą się 10 listopada 2016 roku w sali audytoryjnej im. Andrzeja Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki UŚ przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach.
Program:
10.00–10.35 „Siła, której nie widać” – dr Jerzy Jarosz, Pracownia Dydaktyki Fizyki
11.00–11.35 „Czy »Boska cząstka« wyjaśnia pochodzenie masy?” – prof. zw. dr hab. Marek Zrałek, Zakład Teorii Pola i Cząstek Elementarnych
11.50–12.25 „Odwieczny spin i europejski tytan” – prof. zw. dr hab. Krystian Roleder, Zakład Fizyki Ferroelektryków
12.40–13.15 „Synchrotron SOLARIS – polskie superświatło dla nauki” – prof. dr hab. Jacek Szade, Zakład Fizyki Ciała Stałego
13.30–14.05 „Słońce darem życia i energii” – dr hab. Armand Cholewka, Zakład Fizyki Medycznej
WYKŁADY SĄ BEZPŁATNE, prosimy jednak o wcześniejsze zgłoszenia grup szkolnych i rezerwację miejsc pod telefonem 32 359 11 70 lub osobiście w Pracowni Dydaktyki Fizyki, w Instytucie Fizyki, przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach.