ESA

Nowa era monitorowania lasów… z kosmosu
Lasy są niezbędne dla zdrowia naszej planety z wielu powodów, a szczególnie ze względu na swoją rolę w cyklu węglowym. Dzięki fotosyntezie drzewa pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery i magazynują go w swoich pniach, gałęziach, liściach i korzeniach. Ten naturalny proces pomaga regulować poziom dwutlenku węgla w atmosferze, przyczyniając się do stabilności klimatu.
Działalność człowieka, w szczególności spalanie paliw kopalnych i wylesianie, doprowadziła do wzrostu poziomu...

Po 11 latach misja Gaia dobiega końca
Gaia (ang. Global Astrometric Interferometer for Astrophysics) została wystrzelona 19 grudnia 2013 roku z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Sonda została umieszczona na orbicie wokół punktu Lagrange’a 2, około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Tam, w stabilnym środowisku z dala od zakłóceń ziemskiej atmosfery i światła, mogła prowadzić swoje obserwacje. Jej głównym celem było stworzenie z niespotykaną dotąd precyzją trójwymiarowej mapy naszej galaktyki.
W tym celu sonda...

Start Proba-3, misji kosmicznej z dużym udziałem Polski
W świecie współczesnych technologii kosmicznych misja Proba-3 (ang. Project for On-Board Autonomy) wyróżnia się jako wyjątkowy projekt naukowo-inżynieryjny. Misja realizowana pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ma na celu przetestowanie nowatorskich technologii, ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest wkład Polski.
Czym jest Proba-3?
Tym razem głównym celem jest demonstracja precyzyjnego formowania szyku przez dwa współpracujące...
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »