Jesteś tutaj

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zaczynasz się trząść, gdy temperatura na dworze spada? Sprawdź, z czego to wynika.

Kiedy na zewnątrz jest zimno, drżysz i zgrzytasz zębami. Z czego dokładnie wynikają te sposobności? Chociaż może nie wydawać się to zbyt skuteczne, odruchy te ewoluowały, aby generować ciepło.

Twoje ciało musi utrzymywać temperaturę około 37 stopni Celsjusza. Aby zapobiec hipotermii – niebezpiecznie niskiej temperaturze ciała – mózg bardzo dokładnie monitoruje poziom ciepła w organizmie – mówi dr Robert Glatter, lekarz medycyny ratunkowej w szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku.

Jeśli powierzchnia skóry robi się zbyt chłodna, jej receptory wysyłają sygnały do ​​podwzgórza, struktury o wielkości migdała, która znajduje się głęboko w mózgu. Celem podwzgórza jest utrzymanie równowagi organizmu w stabilnym stanie zwanym homeostazą poprzez pomoc w kontrolowaniu temperatury ciała, ciśnienia krwi, głodu, pragnienia, nastroju i snu.

Jedną z rozgrzewających sztuczek, którą podwzgórze może wprawić w ruch, jest drżenie. Według naukowców z Oregon Health & Science University podczas dreszczy mięśnie szkieletowe (mięśnie połączone ze szkieletem, które pomagają poruszać ciałem) wielokrotnie napinają się i rozluźniają w krótkich odstępach czasu. Te skurcze i rozszerzenia mogą nie tylko powodować drżenie kończyn, ale także drgać mięśnie żuchwy, powodując szczękanie zębów.

Drżenie różni się od innych rodzajów wstrząsów, których może doświadczać nasze ciało. Na przykład drżenie, które może wynikać z niebezpieczeństwa lub przerażających sytuacji, obejmuje reakcję walki lub ucieczki i produkcję adrenaliny. Ma ona na celu przygotowanie nas do reakcji na zagrożenie. „Adrenalina sprawia, że ​​nasze mięśnie są gotowe do skurczu, więc «drżenie» obserwowane w tym kontekście jest efektem zalegającej adrenaliny, która krąży w naszych żyłach i całym ciele” – dodaje Glatter.

Hipoglikemia, czyli niski poziom cukru we krwi również prowadzi do uwalniania adrenaliny. Może to spowodować drżenie, szybkie bicie serca, niepokój, pocenie się i głód.

Dygotanie z zimna różni się również od drżenia, które czasami obserwujemy przy zaburzeniach neurologicznych, jak np. choroba Parkinsona. „Drżenie w przypadku wielu zaburzeń to mimowolny skurcz mięśnia lub mięśni, który powoduje drżenie ruchów, objaw typowy dla rąk, ale również nóg, głowy i całego ciała” – tłumaczy Glatter. W przypadku zaburzeń takich jak choroba Parkinsona drżenie występuje z powodu nieprawidłowości w obszarze mózgu, który kontroluje ruch mięśni.

Opracowano na podstawie: www.livescience.com/32475-why-do-we-shiver-when-cold.

Dziewczyna w zimie, która trzęsie się z zimna
Słowa kluczowe (tagi):