Jesteś tutaj

Wszyscy znamy ten obrazek na pamięć: cztery falujące kwadraty – czerwony, zielony, niebieski i żółty – obwieszczają nam, że za chwilę znajdziemy się w królestwie o nazwie Windows, w której rządzą tytułowe okna. I chociaż ma ono zaprzysięgłych wrogów, z całą stanowczością głoszących wyższość na przykład Linuxa, to wciąż Windows jest najpopularniejszym oprogramowaniem komputerowym, a firma, która nam go sprezentowała, kończy właśnie 40 lat

Microsoft stworzyli w 1975 roku Bill Gates i Paul Allen, dwaj przyjaciele z Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Celem założenia firmy była produkcja i sprzedaż interpretatora języka BASIC. Już po trzech latach w Japonii otworzony pierwsze biuro zagraniczne, a z początkiem 1979 siedzibą Microsoftu stała się miejscowość Bellevue w stanie Waszyngton. Rok 1980 przyniósł zmiany w postaci dołączenia trzeciego wspólnika – Steve’a Ballmera oraz objęcia stanowiska prezesa przez Gatesa.

Przełomowym momentem w historii firmy było wprowadzenie na rynek w roku 1981 systemu operacyjnego MS-DOS – dzięki temu programowi Microsoft z małego przedsiębiorstwa przeistoczył się w potentata branży IT. W tym wypadku stosowne zamówienie u Gatesa i spółki złożyła firma IBM, wcześniej zerwawszy negocjacje z Digital Research.

Rok 1985 to kolejny system operacyjny OS/2 oraz system Windows 1.0, będący wówczas zaledwie nakładką graficzną na MS-DOS. Koniec lat 80. przyniósł jeden z flagowych produktów Microsoftu – pakiet biurowy Microsoft Office, w którego skład wchodziły aplikacje takie jak Microsoft Word czy Microsoft Excel. W maju 1990 swoją premierę miał Windows 3.0. Nowy system operacyjny oferował m.in. uproszczony interfejs. Zmiany przełożyły się na sukces finansowy – w dwa tygodnie po premierze sprzedano aż 100 tysięcy egzemplarzy, a skoro Windows przynosił zdecydowanie większe zyski, Microsoft postanowił skupić się właśnie na tym systemie, kosztem OS/2.

Kolejne wersje „Okien” pojawiły się w 1993 (Windows NT 3.1) i w 1995 roku (Windows 95). Ten drugi pobił dotychczasowy rekord sprzedaży – w ciągu czterech dni sprzedano milion jego sztuk. Udostępniając swoją wersję przeglądarki internetowej – Internet Explorer 1 – Microsoft zgłosił natomiast swój akces także w tej przestrzeni technologii informatycznych.

W nowe milenium firma weszła z systemem Windows XP. Zastosowano w nim pierwsze zmiany interfejsu od wydania Windows 95. Jednocześnie Microsoft poszerzył swoją działalność wprowadzając na rynek konsolę Xbox, stając tym samym w szranki z potentatami branży gier komputerowych: Sony i Nintendo.

Począwszy od roku 1997 przeciwko Microsoftowi kilkakrotnie wszczynano postępowania dotyczące naruszania przez oprogramowanie Windows praktyk antymonopolistycznych. Skutkiem jednego z takich postępowań – którego inicjatorem była w 2004 roku Unia Europejska – było wydanie wersji XP Home Edition i Professional oraz grzywna w wysokości 497 milionów euro. Mimo zmiany polityki firmy, w 2008 roku nałożono karę jeszcze wyższą, bo w wysokości 899 milionów euro. Nie pozostało to bez wpływu na równowagę finansową Microsoftu, jednak po kilku chudszych latach, w trakcie których doszło do redukcji etatów, we wrześniu 2013 roku firma Gatesa przejęła dział urządzeń i usług fińskiej Nokii. Transakcja opiewała na 5,44 miliardów euro! Niespełna rok wcześniej zaproponowano użytkownikom Windows 8.

Niech o powodzeniu pomysłu dwóch pasjonatów świadczy fakt, że w początkach istnienia firmy jej obroty wynosiły 16 tysięcy dolarów. Milion przekroczono już w roku 1978, miliard – w 1990, a na przełomie tysiącleci suma obrotów wynosiła już niespełna 23 miliardy dolarów.

Foto: pixabay.com
Kiedyś kwadraty falowały w oficjalnym logotypie Windowsa... (Foto: pixabay.com)
...dzisiaj stoją posto, tutaj na przykład w towarzystwie nowego logotypu twórcy (Foto: pixabay.com)
Słowa kluczowe (tagi):