Jesteś tutaj

Dziewczyna w zimie, która trzęsie się z zimna
17.07.2022

Dlaczego drżymy, kiedy jest nam zimno?

Kiedy na zewnątrz jest zimno, drżysz i zgrzytasz zębami. Z czego dokładnie wynikają te sposobności? Chociaż może nie wydawać się to zbyt skuteczne, odruchy te ewoluowały, aby generować ciepło.

Twoje ciało musi utrzymywać temperaturę około 37 stopni Celsjusza. Aby zapobiec hipotermii – niebezpiecznie niskiej temperaturze ciała – mózg bardzo dokładnie monitoruje poziom ciepła w organizmie – mówi dr Robert Glatter, lekarz medycyny ratunkowej w szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku.

...

Kolorowe bakterie na szkiełku | fot. luchschen/Fotolia
14.02.2022

Bakterie są naszymi sprzymierzeńcami

Ma Pani Profesor swoją ulubioną bakterię?

Wracam myślami do mojego pobytu w Danii, gdzie z kolegami z Uniwersytetu Śląskiego pracowaliśmy na bakterii Haemophilus parainfluenzae. Jest ona hodowana na podłożu o nazwie agar czekoladowy. Jestem „czokoholiczką” i płytka Petriego pokryta tą pożywką rzeczywiście wyglądała, jakby była zalana czekoladą. Mam ogromny sentyment do tych bakterii, bo były jednymi z pierwszych, na których pracowałam. W tej chwili prowadzę...

Ciemna sylwetka człowieka opierającego się na lasce, patrzącego na zachód słońca, stojącego tłem do zdjęcia, obok ławka i drzewo, którego gałęzie wiszą nad tym człowiekiem.
29.05.2021

Ludzkie życie może trwać nawet 150 lat

W artykule opublikowanym na łamach „Nature Communications” grupa badaczy z kilku krajów przedstawia badania, w których na podstawie modeli matematycznych przewiduje, że po około 120 do 150 latach życia ludzkie ciało całkowicie traci zdolność do regeneracji po wpływie takich czynników, jak choroby czy rany. Jeżeli medycyna będzie rozwijać kolejne terapie na współczesne choroby, a jednocześnie nauka opracuje sposoby na to, żeby wzmacniać odporność naszego organizmu, ludzie będą mogli cieszyć...

Strony