Jesteś tutaj

Zabawa kośćmi do żucia to ulubione zajęcie psów. Jeśli kość jest szczególnie wyjątkowa, pies może ją nawet zakopać. Ludziom takie zachowanie może wydawać się dziwne, dlatego warto odpowiedzieć na pytanie, po co psy inwestują tyle energii w zakopywanie cennych rzeczy?

„Powodem, dla którego pies coś zakopuje, jest zachowanie tego na później” – powiedział Teoti Anderson, profesjonalny trener psów i konsultant behawioralny z Florydy. „Jeżeli nie wiesz, kiedy znajdziesz następny posiłek, warto ukryć resztki”.

Czynność polegająca na zakopywaniu kości jest rodzajem „magazynowania żywności”, czyli przechowywania dostępnego zapasu pokarmu na później. Jest to powszechne zachowanie wielu gatunków ptaków i ssaków. Możemy je zaobserwować np. u przodków psów domowych – szarych wilków – po których psy odziedziczyły instynkt grzebania. Tak więc, kiedy psy wykazują to pozornie niezwykłe zachowanie na twoim podwórku, możesz być pewien – po prostu podążają za swoim instynktownym „wewnętrznym wilkiem”.

Większość dzisiejszych psów nie musi przechowywać pożywienia, ponieważ mają kochających „rodziców”, którzy regularnie karmią swoje zwierzaki. Nie znaczy to jednak, że naturalna potrzeba wyrzucania rzeczy na później zanikła u psów. Czasami instynkt zakopywania rzeczy nie ma nic wspólnego z przechowywaniem żywności lub ochroną przed padlinożercami. Według psiego behawiorysty Cesara Millana grzebanie może być dla psa sposobem na delektowanie się cennymi przedmiotami (dzięki zakopaniu i odkopaniu pies może ponownie cieszyć się z tej rzeczy w późniejszym terminie).

Niektóre rasy psów, np. teriery, są bardziej skłonne do zakopywania pożywienia lub kopania dołów bez żadnego konkretnego powodu. „Psy hodowane w celu polowania lub gonienia zwierząt lubią zakopywać zabawki, kości i smakołyki w swoich norach” – powiedział Anderson. Dlatego czasami zdarza się, że jamnik zakopuje kość pod poduszkami kanapy. Anderson dodał, że nie trzeba się niepokoić, jeśli pies nie ma instynktu zakopywania.

„Niektóre psy chowają smakołyk, a następnie ignorują go przez tydzień. Inne wydają się niezdecydowane i przesuwają nagrodę 20 razy, zanim zakopią dany przedmiot na ostatecznym miejscu. Jeszcze inne psy zakopują kość i całkowicie o niej zapominają” – wspomina Anderson.

Warto dodać, że psy nie zapomną o miejscu zakopania przedmiotu. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Applied Animal Behaviour Science, psy mają niesamowicie wyostrzony węch –  od około 10 000 do 100 000 razy silniejszy niż ludzie. Dlatego nie mają żadnych problemów z zapamiętaniem swoich kryjówek.

Opracowano na podstawie:
https://www.livescience.com/why-do-dogs-bury-bones.html

Dlaczego psy zakopują kości
Słowa kluczowe (tagi):