Jesteś tutaj

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Idea tego dnia opiera się nie tylko na przypominaniu jak ważną rolę pełnią pszczoły w ekosystemie, ale także na propagowaniu praktycznych rozwiązań sprzyjającym tym miodnym stworzeniom.

Organizatorzy Wielkiego Dnia Pszczół przypominają:

– W Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem! Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm. Możesz im pomóc. Przyłącz się do nas i załóż Miejsce Przyjazne Pszczołom!

– Czy wiesz, że pszczoły to nie tylko miód? Prawie 80 proc. roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. Gdyby nie pszczoły, te rośliny nie mogłyby się rozmnażać. Czy wyobrażasz sobie, co by się wtedy stało? Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. A czy pomyślałeś o ptakach i innych zwierzętach, które żywią się nasionami i owocami roślin owadopylnych? Albo o kwiatach, które  co roku wyrastają z nasion? Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków.

Celem akcji, której finałem jest Wielki Dzień Pszczół, w ostatnich latach jest propagowanie idei „miejsc przyjaznych pszczołom”. Na stronie internetowej www.pomagamypszczolom.pl/ znaleźć można cały szereg wartościowych informacji na temat pszczół oraz tego, co i w jaki sposób sadzić w swoim ogórku lub na balkonie, żeby stały się one przyjazne pszczołom. W 2017 roku uczestnicy akcji założyli ponad 20 tysięcy takich miejsc, w 2018 roku – już 50 tysięcy. Dla wszystkich chętnych w Bazie Wiedzy na tej samej stronie znaleźć można m.in. dane na temat tego, kiedy kwitną rośliny przyjazne pszczołom, dzięki czemu można rozsądnie planować swój ogród, żeby ci mili i pożyteczni goście odwiedzali nas przez dłuższy czas.

Przy okazji warto przypomnieć, że pszczoły miodne, w przeciwieństwie do os czy szerszeni, nie są agresywnymi owadami i żądlą jedynie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Agresywne są jedynie pszczoły afrykańskie, nie występujące w naszym klimacie. Spokojny zachowanie, jasny strój i brak ostrych zapachów to najczęstsze rady dla tych, którzy chcą przebywać w pobliżu pszczół. Wbrew pozorom bardzo łatwo jest odróżnić pszczołę od osy i znacznie większego od nich, mającego ok 2-2,5 cm szerszenia. Pszczoła jest mniejsza, zdecydowanie bardziej owłosiona i nie ma tak widocznego zwężenia między tułowiem i odwłokiem. Osa jest nieco większa, ma bardzo wyraźne "wcięcie w talii" i charakterystyczne żółto-czarne pasy, podczas gdy pszczoły bywają brązowe lub rude.

Głównym organizatorem i pomysłodawcą Wielkiego Dnia Pszczół jest Kruszwica S.A.

Źródło: domena publiczna
Słowa kluczowe (tagi):