Jesteś tutaj

Submitted by RK on śr., 06/13/2018 - 15:29, last updated on śr., 06/13/2018 - 15:29
Pszczoły z uczelnianej pasieki
23.08.2022

Na wojnę z pszczelim dręczycielem

Dręcz pszczeli, bo tak brzmi polska nazwa szkodnika, odpowiada za ogromne straty w przemyśle pszczelarskim oraz w środowisku naturalnym. W ramach konkursu „Swoboda badań” Inicjatywy Doskonałości Badawczej dr Agata Nicewicz z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego przeprowadziła badania, których celem było sprawdzenie skuteczności stosowanych w Polsce metod zwalczania V. destructor.

– Dręcz pszczeli jest wektorem co najmniej szesnastu wirusów wywołujących różne...

Osmia lignaria, granatowa pszczoła lecąca w stronę fioletowego kwiatu
23.11.2021

Pestycydy obniżają płodność pszczół

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” dwójka amerykańskich enotomologów przedstawiła wyniki badania negatywnego wpływu imidacloprydu na pszczoły gatunku Osmia lignaria, znanego w Stanach Zjednoczonych jako orchard mason bee albo blue orchard bee (niebieskie pszczoły sadowy) – popularnego w Ameryce gatunku, należącego do rodziny miesierkowatych. Jego cenną rolą w ekosystemie jest wiosenne zapylanie kwiatów drzew owocowych.

O tym, że...

Pszczoła na kwiatku
30.07.2021

Kofeina poprawia koncentrację pszczół

O tym, że pszczoły chętnie odwiedzają sztuczne kwiaty produkujące kofeinę świadczyły już obserwacje prowadzone przez naukowców w poprzednich latach. Dotąd jednak nie było wiadomo, jak dokładnie substancja wpływa na zachowanie zwierzęcia.

Sarah Arnold wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Greenwich przyjrzała się trzmielom i zauważyła, że osobniki, które zażyły kofeinę w trakcie wystawiania ich na zapach konkretnego gatunku rośliny, częściej i szybciej kierowały się w jego stronę...

Strony