Jesteś tutaj

Naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim są autorami projektu statywu na probówki lub inne pojemniki laboratoryjne, który został objęty ochroną patentową. Zaprojektowany układ może składać się z jednej lub kilku półek z otworami na probówki czy fiolki. Jego unikalnym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanizmu blokującego, który przytrzymuje naczynia w statywie, uniemożliwiając ich wypadnięcie nawet podczas obracania statywu.

Opatentowane rozwiązanie umożliwia nie tylko jednoczesne opróżnienie wszystkich pojemników, lecz również szybsze ich umycie i wysuszenie. Statyw może być wykorzystywany m.in. w laboratoriach analitycznych w jednostkach badawczych i przemysłowych oraz w szkolnych pracowniach chemicznych i biologicznych. Autorami wynalazku oraz grafiki są dr hab. Robert Musioł z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego oraz inż. Paulina Musioł.

 

Tekst jest redagowaną wersją artykułu, który pod tym samym tytułem ukazał się w serwisie internetowym Uniwersytetu Śląskiego na stronie: http://www.us.edu.pl/specjalny-statyw-na-pojemniki-laboratoryjne

Grafika ilustrująca wynalazek. Autor: Robert Musioł, Instytutu Chemii, Uniwersytet Śląski