22 września obchodzimy Światowy Dzień Nosorożca 

Na świecie żyje obecnie jedynie 5 gatunków nosorożców, przy czym aż 3 z nich są zagrożone wyginięciem. Jeszcze 100 lat temu nosorożce powszechnie występowały na afrykańskich sawannach i w tropikalnych lasach Azji. Znane także były wczesnym Europejczykom, którzy uwiecznili je na malowidłach w jaskiniach. Niestety na skutek niszczenia środowiska oraz intensywnych polowań, do których dochodziło na początku XX wieku, populacja tych zwierząt drastycznie spadła. Obecnie nosorożec czarny zamieszkujący Afrykę, a także nosorożec jawajski i nosorożec sumatrzański są zagrożone wyginięciem. Populacje dwóch pozostałych gatunków (nosorożec indyjski i nosorożec biały) rosną, mimo to gatunki również znajdują się na Czerwonej Liście IUCN (Światowej Unii Ochrony Przyrody). Obecnie największymi zagrożeniami dla nosorożców są: pozyskiwanie rogów tych zwierząt stosowanych w tradycyjnej medycynie azjatyckiej oraz utrata i niszczenie środowiska naturalnego. Stąd tak ważna jest edukacja ludnosci w krajach zmieszkiwanych przez nosorożce, wzmacnianie obszarów chronionych w Afryce i Azji oraz walka z nielegalnym handelem rogami nosorożców.

Mimo że międzynarodowy handel rogami nosorożców jest zabroniony zgodnie z postanowieniami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), a nauka nie dowiodła ich skuteczności w leczeniu chorób (róg nosorożca składa się bowiem z keratyny, a więc budulca naszych włosów czy paznokci, więc równie dobrze moglibyśmy uwierzyć w uzdrawiającą moc innych tworów naskórka), to popyt na rogi wciąż jest bardzo wysoki. Odbiorcą rogów są przede wszystkim Chiny, Tajwan i Korea Południowa. 

Światowy Dzień Nosorożca obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy organizacji ekologicznej WWF (World Wide Fund for Nature)

Nosorożec. Fot. Pixabay
Słowa kluczowe (tagi):