Jesteś tutaj

31 lipca 1802 roku urodził się Ignacy Domeyko, polski geolog, mineralog, inżynier górnictwa, badacz Ameryki Południowej, rektor Uniwersytetu w Santiago de Chile.

Ignacy Domeyko urodził się 31 lipca 1802 roku w białoruskiej wsi Niedźwiadce Wielkiej. Od dziecka interesował się geologią. Swoje pasje dzielił ze stryjem, który był inżynierem górnictwa. Jako młodzieniec studiował na Wydziale Fizyczno-Matematycznym na Uniwersytecie Wileńskim (1816–1822). Jako główny przedmiot egzaminu magisterskiego obrał matematykę, zaś stopień magistra uzyskał na podstawie rozprawy z filozofii. Studia zaowocowały nie tylko nabytą wiedzą, ale również wieloletnimi przyjaźniami, do których bez wątpienia należała m.in. znajomość z Adamem Mickiewiczem.

W 1823 roku aresztowano Domeykę za jego działalność w organizacji filomatów i filaretów i wraz przyjacielem Mickiewiczem został uwięziony w klasztorze bazylianów. Karą za tajną działalność patriotyczną było odebranie dyplomu magisterskiego i wydanie zakazu pracy w instytucjach państwowych oraz samorządowych. Adam Mickiewicz tymczasem w wyniku procesu został zesłany w głąb Rosji, następnie od 1829 roku przebywał na emigracji w Europie Zachodniej.

O życiu, nauce, podróżach i przyjaźni Ignacego Domeyki z Adamem Mickiewiczem piszemy w artykule pt. „Między niebem i wodą, Polską i Chile”, który ukazał się w Gazecie Uniwersyteckiej UŚ [nr 3 (223) grudzień 2014].

Czarno-biały portret Ignacego Domeyko | fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-N-135 (domena publiczna)