Jesteś tutaj

drewno
29.12.2022

Z biomasą można robić wiele rzeczy

Odnawialne źródło energii

– Z biomasą można robić wiele rzeczy. Nie tylko się nią pali, ale można ją również zgazować – mówi dr inż. A. Drobniak. Zwraca uwagę na jej zalety, a zwłaszcza fakt, że jest odnawialnym źródłem energii. To cecha szczególnie pożądana we współczesnym świecie, zmagającym się ze zmianami klimatu. Badaczka podkreśla przy tym, że badania nad paliwami z biomasy są wciąż młodą dziedziną, która jednak prężnie się rozwija.

Samo pojęcie biomasy...

Czarno-biały portret Ignacego Domeyko | fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-N-135 (domena publiczna)
28.07.2022

Rocznica urodzin Ignacego Domeyki

Ignacy Domeyko urodził się 31 lipca 1802 roku w białoruskiej wsi Niedźwiadce Wielkiej. Od dziecka interesował się geologią. Swoje pasje dzielił ze stryjem, który był inżynierem górnictwa. Jako młodzieniec studiował na Wydziale Fizyczno-Matematycznym na Uniwersytecie Wileńskim (1816–1822). Jako główny przedmiot egzaminu magisterskiego obrał matematykę, zaś stopień magistra uzyskał na podstawie rozprawy z filozofii. Studia zaowocowały nie tylko nabytą wiedzą, ale również wieloletnimi...

Dr Agnieszka Pisarzowska w kamieniołomie wapieni w Czatkowicach | fot. Michał Rakociński
10.06.2022

Co się wydarzyło ponad 300 mln lat temu?

Ślady geochemiczne

Dr Agnieszka Pisarzowska specjalizuje się w analizach zmian zawartości stabilnych izotopów głównie węgla i tlenu w skałach osadowych. Środowiskiem kopalnym, które ją najbardziej interesuje, jest środkowy paleozoik. – Są to analizy geochemiczne. Wykonuję je po to, aby lepiej zrozumieć historię zdarzeń regionalnych i globalnych, jakie miały miejsce w historii geologicznej Ziemi – mówi badaczka.

Tymi zdarzeniami są kryzysy biotyczne, takie jak...

Strony