geologia

Z biomasą można robić wiele rzeczy
Odnawialne źródło energii
– Z biomasą można robić wiele rzeczy. Nie tylko się nią pali, ale można ją również zgazować – mówi dr inż. A. Drobniak. Zwraca uwagę na jej zalety, a zwłaszcza fakt, że jest odnawialnym źródłem energii. To cecha szczególnie pożądana we współczesnym świecie, zmagającym się ze zmianami klimatu. Badaczka podkreśla przy tym, że badania nad paliwami z biomasy są wciąż młodą dziedziną, która jednak prężnie się rozwija.
Samo pojęcie biomasy...

Rocznica urodzin Ignacego Domeyki
Ignacy Domeyko urodził się 31 lipca 1802 roku w białoruskiej wsi Niedźwiadce Wielkiej. Od dziecka interesował się geologią. Swoje pasje dzielił ze stryjem, który był inżynierem górnictwa. Jako młodzieniec studiował na Wydziale Fizyczno-Matematycznym na Uniwersytecie Wileńskim (1816–1822). Jako główny przedmiot egzaminu magisterskiego obrał matematykę, zaś stopień magistra uzyskał na podstawie rozprawy z filozofii. Studia zaowocowały nie tylko nabytą wiedzą, ale również wieloletnimi...

Co się wydarzyło ponad 300 mln lat temu?
Ślady geochemiczne
Dr Agnieszka Pisarzowska specjalizuje się w analizach zmian zawartości stabilnych izotopów głównie węgla i tlenu w skałach osadowych. Środowiskiem kopalnym, które ją najbardziej interesuje, jest środkowy paleozoik. – Są to analizy geochemiczne. Wykonuję je po to, aby lepiej zrozumieć historię zdarzeń regionalnych i globalnych, jakie miały miejsce w historii geologicznej Ziemi – mówi badaczka.
Tymi zdarzeniami są kryzysy biotyczne, takie jak...
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- następna ›
- ostatnia »