Jesteś tutaj

Czarno-biały portret Ignacego Domeyko | fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-N-135 (domena publiczna)
28.07.2022

Rocznica urodzin Ignacego Domeyki

Ignacy Domeyko urodził się 31 lipca 1802 roku w białoruskiej wsi Niedźwiadce Wielkiej. Od dziecka interesował się geologią. Swoje pasje dzielił ze stryjem, który był inżynierem górnictwa. Jako młodzieniec studiował na Wydziale Fizyczno-Matematycznym na Uniwersytecie Wileńskim (1816–1822). Jako główny przedmiot egzaminu magisterskiego obrał matematykę, zaś stopień magistra uzyskał na podstawie rozprawy z filozofii. Studia zaowocowały nie tylko nabytą wiedzą, ale również wieloletnimi...

Drzewa pokryte śniegiem zza których wychodzi słońce
10.03.2022

Które miasto na świecie jest najzimniejsze?

Odkrywca Antarktyki, Ernest Shackleton, napisał podczas wyprawy we wrześniu 1902 roku list do swojej przyjaciółki Kitty Pogson, w którym opisał ekstremalne zimno i jego katastrofalne skutki dla załogi.

„Niestety straciliśmy jednego z naszych ludzi w bardzo intensywnej śnieżycy przez jego upadek z lodowego urwiska. Prawie zginął również jeden z poruczników” – napisał Shackleton. „Pogoda jest dość zimna, najniższa temperatura wynosi -52,2°C”.

Obecnie co roku Antarktydę odwiedza...

Logo PTG
28.05.2019

Geografia i geografowie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim

W tym roku regionalny oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego (PTG) obchodzi 90-lecie działalności. Decyzję o utworzeniu oddziału w Katowicach zarząd główny PTG podjął w maju 1929 roku. 

Spotkanie, współorganizowane przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej, zainauguruje dyrektor Biblioteki Śląskiej dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek oraz przewodniczący Oddziału Katowickiego PTG dr hab. Adam Hibszer, który przybliży również uczestnikom początki działalności...

Strony