Jesteś tutaj

Czarno-biały portret Ignacego Domeyko | fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-N-135 (domena publiczna)
28.07.2022

Rocznica urodzin Ignacego Domeyki

Ignacy Domeyko urodził się 31 lipca 1802 roku w białoruskiej wsi Niedźwiadce Wielkiej. Od dziecka interesował się geologią. Swoje pasje dzielił ze stryjem, który był inżynierem górnictwa. Jako młodzieniec studiował na Wydziale Fizyczno-Matematycznym na Uniwersytecie Wileńskim (1816–1822). Jako główny przedmiot egzaminu magisterskiego obrał matematykę, zaś stopień magistra uzyskał na podstawie rozprawy z filozofii. Studia zaowocowały nie tylko nabytą wiedzą, ale również wieloletnimi...

Mikroskopijny widok kryształów na czarnym tle
07.09.2021

Geologia wyjaśnia powstawanie kamieni nerkowych

Wykorzystując geologiczne narzędzia, medycy są w stanie po raz pierwszy zmapować cały proces powstawania kamieni nerkowych. Przy dodatkowym wykorzystaniu przyrządów mikroskopowych oraz urządzeń pozwalających obserwować wzrost kamieni nerkowych w warunkach laboratoryjnych, lekarze mogą być na najlepszej drodze znalezienia sposobu, by powstrzymać lub zatrzymać ich tworzenie się w organizmie.

Kamica nerkowa to niezwykle bolesna dolegliwość pojawiająca się, gdy w moczu powstają...

Zęby. Fot. Pixabay
17.10.2016

Mineraloga podróż do wnętrza człowieka

Ilekroć w szczerym uśmiechu odsłaniamy uzębienie, tylekroć ujawniamy minerał bioapatyt. Przedrostek bio- wskazuje, że mineralny składnik zębów i kości powstał w wyniku procesów życiowych, w odróżnieniu od jego geologicznego krewnego – apatytu. Bioapatytu w naszym organizmie jest całkiem sporo. Najwięcej w szkliwie zębów, bo aż 95 procent jego masy. Zębina zawiera go 70 procent; tyle, co kości. Pozostałymi składnikami są substancje organiczne i woda.

...

Strony