Przez najbliższe dni, a właściwie noce, na miłośników obserwacji nieba czeka ciekawe widowisko. Od 20 stycznia do 20 lutego możemy oglądać na nocnym niebie zjawisko koniunkcji pięciu planet. W jednej prostej linii między Księżycem a horyzontem ustawią się Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn

Wprawdzie z Ziemi planety te są widoczne gołym okiem, ale należy się dobrze przygotować. Merkury znajduje się bardzo nisko nad horyzontem, dlatego najlepiej go dojrzeć na otwartej przestrzeni, z dala od wysokich drzew i budynków. Poza terenami miejskimi lepiej także zaobserwować blask tych planet. Ze znalezieniem Wenus i Jowisza nie powinno być problemu, bo są bardzo dobrze widoczne na nocnym niebie. Mars rozpoznać można po charakterystycznym czerwonym zabarwieniu. Warto obejrzeć to zjawisko, gdyż kolejna koniunkcja pięciu planet możliwa będzie do obserwacji od końca lipca do połowy sierpnia 2016 roku, ale Merkury i Wenus nie będą dobrze widoczne z obszarów położonych na północnych szerokościach geograficznych. Następna taka koniunkcja będzie dopiero w październiku 2018 roku. Ostatnie takie zjawisko można było oglądać w grudniu 2004 i styczniu 2005 roku.

Gdzie i kiedy szukać planet na nocnym niebie?

Oczywiście planety można obserwować przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jowisz pojawia się już w godzinach wieczornych, następny jest Mars, który pojawia się po północy, a zaraz za nim Saturn, błyszcząca Wenus, a na końcu Merkury. Cała piątka jest widoczna od południowego wschodu do południowego zachodu między godziną 6:00 a 6:30 czasu lokalnego. Do tej grupy dołączy również Księżyc, który będzie świecił na nocnym niebie od 23 stycznia do 7 lutego. W tym czasie Księżyc będzie przesuwał się z zachodu-północnego zachodu do wschodu-południowego wschodu i będzie widoczny w pobliżu tych pięciu planet.

W ciągu dnia i nocy pomiędzy 27 i 28 stycznia, poranna pozycja Księżyca zmieni się z prawej strony Jowisza na lewą stronę. Następnie 1 lutego Księżyc będzie widoczny w pobliżu Marsa, a następnie 3 lutego w pobliżu Saturna. 6 lutego Księżyc, Merkury i Wenus pojawią się w układzie trójkątnym, który będzie można podziwiać przed wschodem Słońca. 

Opracowano na podstawie:
A Planetary Quintet is Dancing Across the Skies

Koniunkcja pięciu planet. Fot. NASA/JPL-Caltech
Słowa kluczowe (tagi):