Jesteś tutaj

24 stycznia 2023 roku o godz. 9.45 odbędzie się wykład wygłoszony przez dr Filipa Taterkę - archeologia i egiptologa z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Wydarzenie będzie miało miejsce na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (s. A1.10, ul. Uniwersytecka 4), a także przez transmisję na platformie MS Teams.

27 września 1822 roku na posiedzeniu Akademii Napisów i Literatury w Paryżu Jean-François Champollion przedstawił zasady odczytywania hieroglifów egipskich. Dwusetną rocznicę tego wydarzenia cały świat naukowy obchodził w ubiegłym roku – w naszym kraju dała ona asumpt do opublikowania pierwszego polskiego przekładu Listu do Pana Daciera, pisemnej wersji referatu przedstawionego przez Champolliona w 1822 roku.

Podczas wykładu przyjrzymy się fascynującej historii odczytania pisma egipskiego oraz niezwykłemu życiu Jeana-François Champolliona, który od najmłodszych lat nie ustawał w wysiłkach zmierzających do przywrócenia starożytnemu Egiptowi należnego mu miejsca w dziejach świata.

Prelegent: dr Filip Taterka (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN) – archeolog, egiptolog, znawca pisma hieroglificznego; adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Sorbonne Université w Paryżu, gdzie w 2018 r. obronił pracę doktorską poświęconą egipskim wyprawom do Puntu („Les expéditions au pays de Pount sous la XVIIIe dynastie égyptienne: Essai de compréhension du rôle idéologique des missions «commerciales»”). Laureat licznych stypendiów i wyróżnień (w tym Finalista Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka” 2018). Uczestnik misji archeologicznych pracujących w świątyniach Hatszepsut i Thotmesa III w Deir el-Bahari. Autor wielu publikacji naukowych, w tym książki „Opowieści znad Nilu. Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa” (Warszawa 2017), pierwszego polskiego przekładu zachowanych fragmentów dzieł Manethona z Sebennytos (Poznań 2017), monografii „Przez morze do Ziemi Boga: Egipskie wyprawy do krainy Punt i ich znaczenie w religii i ideologii władzy kraju faraonów” (Warszawa 2020) oraz polskiego przekładu książki Jana Assmanna „Od Achenatona do Mojżesza. Starożytny Egipt a przemiany religijne” (Warszawa 2021), jak i pierwszego polskiego przekładu Listu do Pana Daciera. 

hieroglify naścienne