Jesteś tutaj

Artystyczna wizja misji ESA EnVision nad powierzchnią Wenus | Image credit: ESA/VR2Planets/Damia Bouic
26.01.2024

Kierunek: Wenus

Przyjęcie projektu oznacza, że faza badań została zakończona, a ESA zobowiązuje się do realizacji misji. Po wybraniu europejskiego wykonawcy przemysłowego (jeszcze w tym roku), rozpoczną się prace nad sfinalizowaniem projektu i budową statku kosmicznego. Przewiduje się, że EnVision wystartuje na rakiecie Ariane 6 w 2031 roku. Kierownikiem badań ESA EnVision został Thomas Voirin.

Naukowcy liczą, że EnVision odpowie na wiele pytań dotyczących Wenus, planety będącej jedną z najmniej...

Artystyczna wizja misji EnVision | fot. ESA
29.07.2022

Powrót na Wenus

Pierwszą sondą kosmiczną wysłaną na Wenus była radziecka sonda Wenera 1, wysłana 12 lutego 1961 roku w ramach programu Wenera (misja zakończyła się niepowodzeniem). W tym samym czasie również Amerykanie pracowali nad wysłaniem sondy w kierunku Wenus w ramach programu Mariner. Mariner 1 uległ zniszczeniu tuż po starcie 22 lipca 1962 roku, ale Mariner 2, który wystartował 27 sierpnia 1962, dotarł w okolice Wenus i przeleciał 34 833 km nad jej atmosferą, wykonując w ten sposób pierwszą w...

Misja Magellan zmapowała powierzchnię Wenus za pomocą radaru w latach 90. XX wieku. Obrazy dały pierwszy globalny obraz tego, co znajdowało się pod grubymi chmurami Wenus. Cechy powierzchni widoczne na obrazach WISPR (po lewej) pasują do tych z misji Magellan (po prawej) | Image credit: NASA/Johns Hopkins APL/NRL (po lewej); Magellan Team/JPL/USGS (po prawej)
11.02.2022

Nowe oblicze Wenus

Pokryta gęstymi chmurami powierzchnia Wenus jest zwykle zasłonięta przed naszym wzrokiem. Jednak podczas dwóch niedawnych przelotów obok planety sonda Parker Solar Probe użyła swojego urządzenia Wide-Field Imager (WISPR), aby zobaczyć nocną stronę Wenus w długościach fal widma widzialnego (rodzaju światła, które widzi ludzkie oko) i sięgającego w bliską podczerwień.

Obrazy połączone w film ujawniają słabą poświatę z powierzchni, która ukazuje charakterystyczne cechy, takie jak...

Strony