Jesteś tutaj

Artystyczna wizja egzoplanety WASP-121b | Image credit: NASA, ESA, and G. Bacon (STSci)
06.06.2022

Metalowe chmury oraz deszcze rubinów i szafirów

Około 855 lat świetlnych od nas znajduje się egzoplaneta z cyklem wodnym zupełnie innym niż nasz. Egzoplaneta WASP-121b należy do klasy planet znanych jako gorące jowisze. Te gazowe olbrzymy okrążają swoje gwiazdy macierzyste znacznie ciaśniejszymi orbitami niż nasz Jowisz. Podczas gdy Jowiszowi potrzeba 12 lat ziemskich na wykonanie jednej podróży wokół Słońca, rok WASP-121 b zajmuje tylko 30 godzin.

Na WASP-121 b nie występują pływy, gdyż ​​tylko jedna strona globu jest zwrócona w...

Artystyczna wizja Wenus pokrytej oceanem. Image credit: NASA
26.09.2019

Czy na Wenus mogło istnieć życie?

Wyniki badań zaprezentowane 20 września 2019 roku na EPSC-DPS Joint Meeting 2019 (międzynarodowej konferencji w Genewie poświęconej badaniom planet i misjom planetarnym) przez Michaela Way z The Goddard Institute for Space Science dają nowe spojrzenie na historię klimatu Wenus i mogą mieć wpływ na ocenę możliwości pojawienia się życia na egzoplanetach znajdujących się na podobnych orbitach.

Czterdzieści lat temu misja NASA Pioneer Venus znalazła ciekawe wskazówki, że planeta mogła...

Błyskawice na północnej półkuli Jowisza. Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/JunoCam
22.06.2018

Juno rozwiązuje 39-letnią tajemnicę dziwnych błysków na Jowiszu

W artykule opublikowanym 6 czerwca 2018 roku w „Nature” naukowcy z misji Juno opisują, że z jednej strony błyskawice na Jowiszu są podobne do błyskawic na Ziemi, ale z drugiej – sporo je różni.

– Bez względu na to, na jakiej planecie przebywamy, błyskawice działają jak nadajniki radiowe, wysyłając fale radiowe podczas wytwarzania błysku na niebie – powiedział Shannon Brown z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii, naukowiec z misji...

Strony