Trzęsienie ziemi w Nepalu spowodowało przesunięcie się najwyższego szczytu świata – Mount Everestu – o 3 cm w kierunku południowozachodnim. Trzęsienie ziemi miało miejsce w kwietniu 2015 roku i jego magnituda wyniosła 7,8. Bardzo silne wstrząsy spowodowały odwrócenie się dotychczasowego północno-wschodniego „kursu” góry.

Przed kwietniowym trzęsieniem ziemi Everest przesunął się 40 cm w kierunku północno-wschodnim w ciągu ostatniej dekady, czyli jego kurs przesuwania się wynosił 4 cm rocznie. Góra również w tym czasie urosła o 3 cm.

Trzęsienie ziemi spowodowało lawinę na Mount Evereście, zabijając 18 osób i pozostawiając bazę wspinaczkową w gruzach. To skłoniło władze Chin i Nepalu, aby anulować wszystkie pozwolenia na zdobywanie góry w roku 2015.

Mount Everest położony jest na obszarze dwóch krajów – Chin i Nepalu. Dwa trzęsienia ziemi, które miały tam miejsce 25 kwietnia i 12 maja, zabiły ponad 8700 ludzi w Nepalu, wywołały osunięcia ziemi i zniszczyły pół miliona domów, pozostawiając tysiące ludzi bez dachu nad głową na zaledwie tydzień przed okresem monsunowym. Drugie trzęsienie ziemi, którego magnituda wyniosła 7,3, nie spowodowało dalszego przesunięcia się góry.

Trzęsienia ziemi w Himalajach zdarzają się bardzo często. Ich sprawcą jest uskok himalajski, który ciągnie się na długości 2500 km od północnego Pakistanu przez pogranicze Indii i Chin, Nepal, Bhutan po północno-wschodnie stany Indii. To jedna z najważniejszych granic tektonicznych na planecie. Proces wypiętrzania się Himalajów rozpoczął się ok. 50 milionów lat temu, kiedy to płyta indyjska od południa zaczęła napierać na płytę eurazjatycką. Eskalacja tego procesu nastąpiła przed ok. 20 milionami lat. Proces wypiętrzania nie zakończył się. Indie, nacierając na Tybet, przesuwają się na północ z prędkością ok. 4 cm na rok. Dlatego Himalaje podnoszą się w błyskawicznym tempie i są obecnie najwyższymi górami na naszej planecie.

Opracowano na podstawie:
Mount Everest, moved three centimetres due to Nepal earthquake

Mount Everest (wys. 8848 m n.p.m.). Fot. Pixabay
Słowa kluczowe (tagi):