Jesteś tutaj

Uniwersytet Śląski w Katowicach po raz dwunasty włącza się w organizację obchodów naukowego święta – Tygodnia Mózgu. Wydarzenie odbędzie się zdalnie od 14 do 18 marca 2022 roku.

W ramach tegorocznej edycji Tygodnia Mózgu zaprezentowane zostaną popularnonaukowe wykłady poświęcone tematom związanym z mózgami, ich rozwojem, pochodzeniem i działaniem.

Wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki oraz psychologii i jest skierowane do studentów, uczniów oraz wszystkich zainteresowanych osób.

Wykłady będą transmitowane na Facebooku oraz YouTube.


Program wydarzenia:

  • „O czym rozmawiają neurony? Systemy neurotransmisji w układzie nerwowym”, dr Jacek Francikowski z UŚ, 14 marca 2022 roku, godz. 16.00.
  • „The Mind of a Bee” („Umysł pszczoły”), prof. Lars Chittka z Queen Mary University of London, 15 marca 2022 roku, godz. 16.00.
  • „Masz do tego głowę!”, seminarium, którego prelegentami będą: dr Katarzyna Kasperkiewicz z UŚ, prof. dr hab. Małgorzata Kossut z Polskiej Akademii Nauk, dr Marek Karczmarczyk z UŚ, dr n. wet. Miłosława Kwiatkowska, dr Marek Wypych z Polskiej Akademii Nauk, dr Wojciech Glac, prof. UG, a także Sławomir Prusakowski z SWPS, 16 marca 2022 roku, od godz. 11.00 do 20.00.
  • „Choroby neurodegeneracyjne – wina mikroorganizmów?”, dr Mariusz Gogól z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, 17 marca 2022 roku, godz. 18.00.
  • „Co się dzieje w mózgu w ciągu doby?”, prof. dr hab. Elżbieta Pyza z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, 18 marca 2022 roku, godz. 16.00.


Organizatorami wydarzenia są Bartosz Baran, Jacek Francikowski, Michał Krzyżowski – naukowcy z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska UŚ oraz Sylwia Butkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ.

mózg człowieka objęty więzami elektrycznymi na czarnym tle