Jesteś tutaj

Mount Everest (wys. 8848 m n.p.m.). Fot. Pixabay
24.01.2017

Mount Everest przesunął się o 3 cm

Przed kwietniowym trzęsieniem ziemi Everest przesunął się 40 cm w kierunku północno-wschodnim w ciągu ostatniej dekady, czyli jego kurs przesuwania się wynosił 4 cm rocznie. Góra również w tym czasie urosła o 3 cm.

Trzęsienie ziemi spowodowało lawinę na Mount Evereście, zabijając 18 osób i pozostawiając bazę wspinaczkową w gruzach. To skłoniło władze Chin i Nepalu, aby anulować wszystkie pozwolenia na zdobywanie góry w roku 2015.

...
Tatry. Fot. Pixabay
12.01.2017

Tajemnice przeszłości geologicznej Tatr

Dr hab. Aleksandra Gawęda z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Ślaśkiego zajmuje się badaniami rozwoju masywu krystalicznego Tatr.

Jednym z celów prowadzonych badań peleograficznych jest rekonstrukcja dawnego położenia kontynentów, mórz i oceanów oraz charakterystyka procesów, które miały wpływ na geografię Ziemi sprzed milionów lat. 

– Analizy paleogeograficzne są o tyle ważne, że zmiany dokonujące się kilkaset wieków...

Amonit z Rosji z okresu dolnej kredy wraz z zachowanymi kapsułkami jajowymi ślimaków (dolna część okazu) – obiekty ostatnich zainteresowań dr. Michała Zatonia
01.07.2015

Zawód - paleontolog

Esencja nauki

Dr hab. Michał Zatoń jest adiunktem w Katedrze Paleontologii i Stratygrafii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. W jego pokoju, jak u prawdziwego naukowca, trudno znaleźć skrawek wolnego miejsca. Półki szaf wypełnione po brzegi książkami, a każdy wolny kawałek podłogi zajmują duże, średnie i małe pudła tekturowe „wypchane” skamieniałościami. Mapy, albumy, sterty zdjęć, eksponaty… to prawdziwe...

Strony