Jesteś tutaj

Jedna z największych krud na stokach Prusowa w Beskidzie Żywieckim i obraz krud widocznych na wizualizacji danych LIDAR | fot. Michał Sobala
18.10.2022

Przeszłość zapisana w krudach

Karpaty Zachodnie, Beskid Śląski i Beskid Żywiecki pozostają w centrum zainteresowań badawczych dr. Michała Sobali, adiunkta z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Gromadząc materiały do pracy magisterskiej w Beskidzie Śląskim (Strukturalne uwarunkowania rozwoju rzeźby grzbietu monoklinalnego Magurka Wiślańska – Magurka Radziechowska), przyszły geograf nie wiedział jeszcze, że Beskidy staną się jego naukową pasją. Rozprawa doktorska (2015 r.) poświęcona optymalizacji...

Mount Everest (wys. 8848 m n.p.m.). Fot. Pixabay
24.01.2017

Mount Everest przesunął się o 3 cm

Przed kwietniowym trzęsieniem ziemi Everest przesunął się 40 cm w kierunku północno-wschodnim w ciągu ostatniej dekady, czyli jego kurs przesuwania się wynosił 4 cm rocznie. Góra również w tym czasie urosła o 3 cm.

Trzęsienie ziemi spowodowało lawinę na Mount Evereście, zabijając 18 osób i pozostawiając bazę wspinaczkową w gruzach. To skłoniło władze Chin i Nepalu, aby anulować wszystkie pozwolenia na zdobywanie góry w roku 2015.

...
Tatry. Fot. Pixabay
12.01.2017

Tajemnice przeszłości geologicznej Tatr

Dr hab. Aleksandra Gawęda z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Ślaśkiego zajmuje się badaniami rozwoju masywu krystalicznego Tatr.

Jednym z celów prowadzonych badań peleograficznych jest rekonstrukcja dawnego położenia kontynentów, mórz i oceanów oraz charakterystyka procesów, które miały wpływ na geografię Ziemi sprzed milionów lat. 

– Analizy paleogeograficzne są o tyle ważne, że zmiany dokonujące się kilkaset wieków...

Strony