To naprawdę sensacyjna wiadomość! 28 września 2015 roku na konferencji prasowej NASA ogłosiła, że jest ciekła woda na Marsie! Naukowcy wykryli, że w składzie ciemnych smug na stokach - widocznych na zdjęciach wykonanych za pomocą sondy kosmicznej Mars Reconnaissance Orbite (MRO) - znajdują się uwodnione minerały

Ciemne smugi pojawiają się w kilku miejscach na Marsie, gdy temperatura wynosi ok. -23 st. Celsjusza. Naukowcy uważają, że to prawdopodobnie płytkie przepływy podpowierzchniowe. Według nich woda na Marsie zawiera wiele związków mineralnych i jest słona. Właśnie dzięki soli oraz nadchloranowi wapnia woda na Marsie nie zamarza, bo są one w stanie obniżyć temperaturę zamarzania nawet do -70 stopni Celsjusza.

Wciąż nie wiadomo, skąd właściwie bierze się woda, która tworzy zaobserwowane przez MRO strumienie. Naukowcy mają kilka teorii. Możliwe, że porowata skała pod powierzchnią planety gromadzi kawałki lodu, które przy odpowiednio wysokiej temperaturze topnieją – wysokiej, jak na Marsa. Trzeba bowiem pamiętać, że ciśnienie atmosferyczne na Czerwonej Planecie jest o wiele mniejsze niż na Ziemi (mniej niż 1% ciśnienia przy powierzchni Ziemi), stąd woda może tam wrzeć w znacznie niższej temperaturze. Inna koncepcja naukowców jest teoria, że Mars ma ukryte pokłady solanki. Źródłem wody może być także atmosfera Czerwonej Planety. Wiadomo, że woda pojawia się w ten sposób w bardzo suchych miejscach na Ziemi, np. na pustyni Atakama.

NASA już kilka lat temu informowała o odkryciu wody na Marsie, ale w stanie zamrożonym. Prawdopodobnie przed 4 i 3 miliardami lat, kiedy na Marsie było cieplej, jego północną część obejmowały dwa oceany. Naukowcy sądzą, że przed milionami lat Mars mógł przypominać Ziemię. Woda na Marsie oznacza również, że może istnieć tam życie. Tylko w jakiej formie? Dzięki odkryciu miejsc, w których zauważono wodę, poszukiwania życia na Marsie ruszą pełną parą. Naukowcy będą wiedzieć, gdzie skierować swoje sondy, by szukać tam mikroorganizmów.

– Prawdopodobieństwo istnienia mikroorganizmów na powierzchni Marsa jest bardzo wysokie – powiedział Alfred McEwen, główny badacz z High Resolution Imaging Science Experiment.

Głównym autorem badań jest pochodzący z Nepalu dwudziestopięciolatek Lujendra Ojha z Georgia Institute of Technology w Atlancie. To właśnie on, będąc jeszcze studentem, w 2010 roku wykrył tajemnicze ciemne linie na zboczu krateru Newtona na Marsie. Młody naukowiec twierdzi, że Mars skrywa jeszcze wiele tajemnic.

Opracowano na podstawie:
NASA Confirms Evidence That Liquid Water Flows on Today’s Mars

 

Woda w postaci ciemnych smug na stoku krateru na Marsie. Fot. NASA/JPL/University of Arizona
Słowa kluczowe (tagi):