Jesteś tutaj

Artystyczna wizja sondy GAIA na tle  galaktyki | Image credit: ESA
20.03.2024

W poszukiwaniu kwazarów

Nowa mapa została wykonana przy użyciu danych z teleskopu kosmicznego ESA Gaia. Głównym celem teleskopu jest mapowanie gwiazd w naszej galaktyce i wykonywanie precyzyjnych pomiarów astrometrycznych. Gaia porusza się po orbicie Lissajous wokół punktu Lagrange’a L2, dzięki czemu Ziemia nigdy nie zasłania Słońca. W procesie skanowania nieba sonda dostrzega również obiekty poza Drogą Mleczną, takie jak kwazary i inne galaktyki.

Nazwa kwazar (z ang. quasar quasi-stellar...

Start rakiety ESA | Image credit: ESA
15.01.2024

2024 – rok startów

Po wycofaniu Ariane 5 w 2023 roku, zastąpi ją nowa i wszechstronna europejska rakieta nośna Ariane 6. Po latach prac rozwojowych i konstrukcyjnych, Ariane 6 będzie gotowa do pierwszego lotu z europejskiego kosmodromu w Kourou (Gujańskie Centrum Kosmiczne). 

W 2024 roku nastąpi powrót do lotu rakiety Vega-C. Vega-C będzie nadal zapewniać ESA własną, przystępną cenowo, lekką rakietę nośną. Oba projekty gwarantują ESA niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej.

ESA kontynuuje...

astronauta w kosmosie
10.05.2023

Czy smartfon wytrzyma w kosmosie?

Obecność ludzi w kosmosie wiąże się z licznymi wyzwaniami i nie chodzi wyłącznie o ekstremalne warunki, jakim poza ziemską atmosferą poddawany jest organizm człowieka. Promieniowanie słoneczne, próżnia, temperatura czy stan nieważkości wpływają również na sprzęt i materiały, z których zostały zbudowane. W ramach konkursu „Swoboda badań” Inicjatywy Doskonałości Badawczej dr Iwona Lazar z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego przyjrzała się piezoelektrykom. Fizyczka...

Strony