Dwa maleńkie roboty skaczące bezpiecznie wylądowały na asteroidzie o nazwie Ryugu i nawet wysłały kilka fotek z nowego domu.

Maleńkie łaziki są częścią sondy Hayabusa2 należącej do Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA, Japan Aerospace Exploration Agency). Celem misji jest zbadanie planetoidy (162173) Ryugu (1999 JU3) oraz pobranie próbek jej materii. Ryugu to planetoida z grupy Apolla okrążająca Słońce w ciągu 1 roku i 109 dni w średniej odległości 1,19 au (jednostek astronomicznych). Została odkryta 10 maja 1999 roku w ramach projektu LINEAR. Sonda zbliżyła się do Ryugu 27 czerwca 2018 roku. Osadzenie maleńkich łazików odbyło się 21 września 2018 roku, ale potwierdzenie bezpiecznego lądowania JAXA otrzymała 22 września.

Łaziki są częścią programu MINERVA-II1 (łaziki nazwane zostały MINERVA-II1a i MINERVA-II1b) i zostały zaprojektowane tak, aby skacząc, przemieszczały się po powierzchni asteroidy, robiły zdjęcia i gromadziły dane. Niestety jeden z początkowych obrazów przesłanych na Ziemię przez kosmicznego skoczka jest poruszony, ponieważ robot pstryknął zdjęcie podczas skoku.

Aby osadzić łaziki na powierzchni asteroidy, główny statek misji Hayabusa2 zbliżył się do powierzchni obiektu aż znalazł się w odległości zaledwie 55 metrów. Gdy łaziki były już w drodze na asteroidę, sonda wzniosła się z powrotem na swoją typową wysokość około 20 kilometrów powyżej powierzchni planetoidy.

Agencja nadal ma jeszcze dwa zadania do wykonania: Hayabusa2 ma osadzić na powierzchni Ryugu większy łazik o nazwie MASCOT w październiku 2018 roku i kolejnego małego skoczka w roku 2019. Oczywiście główna sonda kosmiczna ma wiele innych zadań do wykonania podczas pobytu na asteroidzie – w szczególności, aby zebrać próbki tego dalekiego świata, by sprowadzić je na Ziemię do analizy laboratoryjnej.

Opracowano na podstawie:
They Made It! Japan's Two Hopping Rovers Successfully Land on Asteroid Ryugu

Więcej na temat japońskich łazików MINERVA-II1

 

 

Zdjęcie wykonane przez łazika Rover-1A na asteroidzie Ryugu 22 września 2018 roku. Image credit: JAXA
Zdjęcie wykonane przez łazika Rover-1A 21 września 2018 roku. Image credit: JAXA
Zdjęcie wykonane przez łazika Rover-1B 21 września 2018 roku. Image credit: JAXA
Słowa kluczowe (tagi):