Jesteś tutaj

Z początkiem 2018 roku w podróż na Czerwoną Planetę mają wyruszyć kapsuły bezzałogowe Dragon – poinformowało na swoim profilu twitterowym przedsiębiorstwo lotów kosmicznych SpaceX. To jedno ze sztandarowych przedsięwzięć Elona Muska, południowoafrykańskiego przedsiębiorcy i filantropa

Program SpaceX-u będzie nosił miano „Red Dragon”, a Mars będzie pierwszym celem w serii lotów testowych. Źródła powiązane blisko z firmą twierdzą, że miałyby one sprawdzić, jakie technologie są potrzebne przy lądowaniu na Marsie dużych ładunków, zawierających chociażby dostawy dla marsjańskich kolonizatorów. Ponadto jeszcze w tym roku SpaceX miałby upublicznić szczegóły architektoniczne budowli, które służyłyby śmiałkom zasiedlającym Marsa. 

Firma zaprojektowała również załogową kapsułę Dragon 2, która docelowo ma wylądować w każdym zakątku Układu Słonecznego, ale sam Elon Musk nie poleca astronautom – na razie – podróżowania nim na odległość większą niż odległość Księżyca od Ziemi. Jak napisał na Twitterze, „dłuższe podróże nimi nie przysporzą radości”, a to z powodu objętości kapsuły, zbliżonej do pojemności bagażnika typu SUV. 

W listopadzie 2015 roku SpaceX opublikował wideo pokazujące załogową wersję statku kosmicznego Dragon V2 podczas próby zatrzymania się w powietrzu, po którym nastąpiło powolne, delikatne lądowanie na powierzchni.

W zeszłym roku zbadaniem możliwości misji Czerwony Smok zajęła się grupa naukowców z NASA, także pod kątem współpracy przy transporcie próbek skał i gleby pobranych przez agencyjny łazik Mars 2020. Jak na razie jednak, ani NASA, ani SpaceX nie potwierdziły udziału w tym przedsięwzięciu. 

W styczniu 2015 roku podczas sesji „Ask Me Anything” serwisu Reddit, Musk zapowiedział, że całościowe plany przedsiębiorstwa „Mars Colonial Transporter” – systemu lotów kosmicznych przewożących ludzi na Marsa i z powrotem – będą ogłoszone z końcem ubiegłego roku, ale jak dotąd się to nie stało. Obecnie firma zajmuje się unowocześnianiem rakiety Falcon Heavy, która – według pracowników Muska – będzie mogła przenosić ludzi i ładunki do odległych kosmicznych destynacji, takich jak chociażby Mars.

W dziedzinie rakiet wielokrotnego użytku SpaceX i tak dokonał już milowego kroku, gdy na początku kwietnia z sukcesem udało się posadzić na statku rakietę Falcon 9. Właśnie takie rakiety „recyklingowe” ogromnie obniżą koszty wypraw w kosmos, dzięki czemu tak ambitne projekty jak kolonizacja Marsa stanął się znacznie tańsze. 

SpaceX ma podpisaną z NASA umowę na dostarczenie ładunku kapsułami Smoków na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Usługi w tym zakresie świadczy również dla NASA Orbital ATK. SpaceX, Orbital ATK oraz Sierra Nevada Corp. mogą liczyć także na następne zlecenia ze strony najsłynniejszej z wszystkich kosmicznych agencji. Z kolei razem z Boeingiem SPaceX został wybrany jako przewoźnik astronautów do laboratorium orbitalnego. NASA chce rozpocząć pierwsze loty załogowe już w początkach roku 2017. 

NASA oczywiście też planuje wysłać ludzi na Marsa, ale nie stanie się to wcześniej niż na początku lat 30. bieżącego stulecia. Nad szczegółami tego projektu spece z NASA wciąż pracują w pocie czoła.

Elon Musk (rocznik 1971) urodził się w administracyjnej stolicy Republiki Południowej Afrki Pretorii, ale od wielu mieszka w Ameryce Północnej – legitymuje się obywatelstwem zarówno amerykańskim, jak i kanadyjskim. Musk założył firmy PayPal, Tesla Motors oraz wspomniany wielokrotnie SpaceX. Jego majątek w maju 2013 roku był szacowany na 4,5 miliarda USD. Od kilku lat Musk uważany jest za jednego z najbardziej inspirujących i najbardziej wpływowych ludzi świata.

 

Na podstawie artykułu „Elon Musk Will Launch Private Missions to Mars as Early as 2018” opublikowanego na portalu LiveScience

 

 

Fot. pixabay.com