Jesteś tutaj

Badania przeprowadzone na grupie ponad 65 tysięcy dzieci w Japonii pokazują, że kontakt z mieszkającymi w domu psami lub kotami w okresie życia płodowego i wczesnego niemowlęctwa ma związek z mniejszym ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowych.

Japońscy naukowcy opublikowali badania, z których czytelnie wynika, że obecność w domu psa lub kota w okresie ciąży i pierwszych dni życia dziecka ma związek z mniejszym prawdopodobieństwem występowania alergii pokarmowych u niego. Kilkuletnie badania, w których wzięło udział ponad 65 tysięcy japońskich dzieci, dowiodły pozytywnego wpływu zwierząt domowych na sytuację alergiczną rozwijających się niemowląt.

Badania autorstwa Hisao Okabe ukazały się 29 Marca 2023 roku w czasopiśmie PLoS ONE.

W krajach wysoko rozwiniętych, około jednego na dziesięć dzieci, ma zdiagnozowaną jakąś alergię pokarmową. Co więcej, odsetek ten stale rośnie. Najczęstszymi alergenami są mleko krowie, orzechy, jajka, soja, ryby i pszenica. Już wcześniej pojawiły się badania, które sugerowały zależność między obecnością zwierząt domowych w czasie ciąży i początkowego okresu życia dziecka, a mniejszym zagrożeniem wystąpienia u niego alergii, w tym alergii pokarmowych z jej najczęstszymi przypadkami.

Weryfikacji tych przypuszczeń podjął się zespół badaczy pod kierownictwem Hisao Okazy, pracujący w Fukushima Regional Center for the Japan Environment and Children’s Study. W badaniu wzięto pod uwagę sytuację 66 215 dzieci do trzeciego roku życia. Dla każdego z nich ustalono dwa fakty – czy w raz z nimi w gospodarstwie domowym mieszkał pies lub kot albo inne zwierzę domowe i czy cierpią z powodu określonych alergii pokarmowych. W badanej grupie około 22 procent to osoby, które w okresie życia płodowego i pierwszych miesięcy życia przebywały pod jednym dachem z jednym ze zwierząt domowych.

W badaniu odróżniono też psy mieszkające w domu i psy mieszkające na dworze, ale w gospodarstwie domowym. Co ciekawe, dla dzieci przebywających z tą ostatnią grupą, odsetek cierpiących na alergię nie zmniejszał się, co sugeruje, że nie wystarczy częsty kontakt.

Interesujące jest także to, że obecność kota przynosiła odporność na inny zestaw pokarmów niż obecność psa w domu. Dzieci, które mieszkały z psami rzadziej zapadały na alergie na jajka, mleko i orzechy. Natomiast dzieci, które dzieliły swój dom z kotami, uodporniały się na jajka, pszenicę i soję. Badaczy zaskoczyło natomiast, że obecność chomika w gospodarstwie domowym (0,9 proc. badanych) znacząco zwiększała podatność na alergię orzechową.

Badania oparte były na ankietach wypełnionych przez uczestników (czy raczej ich opiekunów), którzy deklarowali obecność zwierząt, jaka miała miejsce w pierwszym trymestrze ciąży, podczas porodu i podczas miesięcznej wizyty kontrolnej.

Naukowcy podkreślają, że wyniki ich badań mają jedynie wstępny charakter. Nie da się na ich podstawie jednoznacznie stwierdzić związku przyczynowego, widać tylko współwystępowanie. Autorzy sugerują, że należy ich wyniki traktować po prostu jako punkt wyjścia do kolejnych badań.

Badania: Associations between fetal or infancy pet exposure and food allergies: The Japan Environment and Children's Study, PLoS ONE (2023). DOI: 10.1371/journal.pone.0282725

Opracowano na podstawie artykułu Living with pet cats or dogs is associated with fewer food allergies in young children opublikowanego na portalu Phys.org, dostarczonego przez Public Library of Science.

Grafika przedstawia zależność między ekspozycją na psy i koty w okresie życia płodowego (różowe kropki) i wczesnego niemowlęctwa (niebieskie kropki) i ryzyko alergii spożywczych u dzieci do trzeciego roku życia. Kontakt z psami domowymi jest skorelowany z mniejszym ryzykiem alergii na jajka, mleko i orzechy. Kontakt z kotami związany jest z mniejszym ryzykiem alergii na jajka pszenicę i soję. Credit: Anne-Lise Paris (in-graphidi.com), PLOS, CC-BY 4.0 (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)